Medycyna przyszłości

Żel, który uchroni przez zarażeniem wirusem HIV

Naukowcy stworzyli żel dopochwowy, który chroni przez zarażeniem wirusem HIV. Substancja może być aplikowana zarówno przez kontaktem seksualnym, jak i kilka godzin po nim.

Żel został stworzony przez zespół naukowców z CDC (Centers for Disease Control and Prevention) pod kierownictwem Walida Heneine'a. Substancja zawiera jednoprocentowy roztwór raltegraviru, który uniemożliwia wirusowemu materiałowi genetycznemu połączenie z DNA komórki gospodarza.

Uczeni już jakiś czas temu dowiedli, że połączenie obu materiałów genetycznych jest kluczowym elementem procesu inwazji organizmu przez HIV. Dochodzi do niego zazwyczaj po 6 godzinach od kontaktu z wirusem, a to wystarczająco duże okno czasowe, by podjąć interwencję.

- Po zastosowaniu żelu, DNA degraduje się i komórka nie zostaje zarażona. Raltegravir jest skutecznym lekiem w walce z wirusem HIV, teraz chcemy zastosować go do zapobiegania zachorowaniom - powiedział Heneine.

Żel został przetestowany na małpach. Testy kliniczne rozpoczną się nie wcześniej niż w przyszłym roku, dlatego nie ma co spodziewać się, by chroniący przez zarażeniem wirusem HIV żel trafił szybko na półki sklepowe.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wirus hiv | Wirusy | żel | HIV
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy