Reklama

12 najbardziej spektakularnych mostów, których na pewno nie będziecie chcieli spalić

Długie, wysokie, wiszące, ruchome, diabelskie - przedstawiamy 12 mostów, które robią wrażenie. Być może niektóre z nich powinny znaleźć się na waszej trasie wakacyjnej.

Mosty są jednymi z bardziej spektakularnych budowli, czasem ze względu na ich projekt, rozmiar czy położenie. Bywają też częścią rytuałów. Zabieramy was dziś w podróż po wielu zakątkach świata, prezentując najciekawsze rozwiązania architektoniczne. Wszystkie z jakiegoś powodu zapierają dech w piersiach i zasługują na waszą uwagę. Jeśli znacie jeszcze jakieś, które zrobiły na was ogromne wrażenie, wspomnijcie o nich w komentarzach.

Ponte Vecchio

Normalnie raczej nie przechodzimy przez mosty, chcąc kupić na nich trzy pomidory i ogórka na sałatkę. Ale dawniej właśnie tak było - tzn. może niekoniecznie z tymi konkretnymi produktami - ale na mostach mieściły się sklepy, a nawet domy. Idealnym tego przykładem jest Ponte Vecchio, znajdujący się we włoskiej Florencji. To kamienny most łukowy, który przecina rzekę Arno. Został on odbudowany po powodzi w 1345 roku, a w 1565 roku rozbudowano go o drugą kondygnację, w której mieściły się domy oraz warsztaty. Ponte Vecchio to jedyny tego typu most we Florencji, który przetrwał II wojnę światową.

Reklama

Most Brookliński

Otwarty w 1883 roku, budowany aż 14 lat, szalenie popularny Brooklyn Bridge faktycznie robi wrażenie. Łączy on Manhattan z Brooklynem i jest jednym z najstarszych mostów wiszących na świecie. Ma aż 1834 m długości, 26 m szerokości i 84 m wysokości, a cała budowa kosztowała ponad 15 milionów dolarów. Jego wieże zbudowane są z wapienia, granitu i cementu. W 1884 roku przeszło przez niego stado 21 słoni, aby udowodnić, że jest bezpieczny.

Widzimy go regularnie w filmach czy serialach, których akcja dzieje się w Nowym Jorku. Niech was nie zwiedzie ta pustka na zdjęciu, gwarantuję, że bywa tam mnóstwo ludzi.

Most Sydney Harbour

Most ten mieści się w Sydney, w Australii, nad zatoką Port Jackson. Został otwarty w 1932 roku i ma 1149 m długości. Ma charakter drogowo-kolejowy. Zbudowany jest ze stali, betonu oraz granitu. W związku z wysokimi temperaturami, trzeba było zastosować zawiasy, które są sobie w stanie poradzić z rozszerzaniem się i kurczeniem stali w ekstremalnych temperaturach.

To na nim co roku odbywa się pokaz sztucznych ogni z okazji Sylwestra, a na co dzień można wspiąć się po łuku głównym przęsła, ale nie jest to niebezpieczne, ponieważ przygotowano do tego schody.

Pont Jacques Chaban-Delmas

To najdłuższy most podnoszony pionowo w Europie, a znajduje się dokładnie we Francji, w Bordeaux. Mierzy 575 metrów. Otwarto go w 2013 roku. Ma cztery pylony, które służą jako nośnik pionowej windy, ale i świecą, oznaczając, czy jest aktualnie przypływ (na niebiesko), czy odpływ (na zielono).

Pont du Gard

To kawałek wapiennego akweduktu zbudowanego przez Rzymian. Znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Ciekawostką jest, że powódź z 1998 zniszczyła wszystkie pobliskie drogi, ale nie spowodowała znaczących uszkodzeń budowli.

Most Helix

Most dla pieszych zainspirowany kształtem DNA, znajduje się w Singapurze. W 2010 roku został uznany na World Architecture Festival w Barcelonie za najlepszą konstrukcję transportową na świecie. Most tworzą spirale i podwójne helisy, co pozwoliło na zużycie mniej stali niż zazwyczaj w przypadku zwykłych mostów wspornikowych. Jest pięknie oświetlony nocą za pomocą LED-ów.

Most Arouca 516

To najdłuższy pieszy most wiszący w Europie oraz drugi na świecie. Ma dokładnie 516 metrów, zgadnijcie skąd jego nazwa... Znajdziemy go w Portugalii. Łączy wodospad Aguieiras i wąwóz Paiva. Podtrzymywany jest przez stalowe liny i dwie ogromne wieże.

Die Rakotzbrücke - diabelski most

To legendarny diabelski most! Znajduje się w niemieckim Gablenz. Wzniesiono go w 1860 roku, mając na uwadze, by jego odbicie w wodzie tworzyło okrąg wraz z łukiem. Wokół jest bardzo zielono, ponieważ most znajduje się w parku.

Wiosną kwitną tu rododendrony, tworząc niesamowity widok - ale i to ma swoją cenę, bowiem przyciąga wtedy ogrom turystów. Według mitu budowniczy przeszedł przez gotowy most, poświęcając się w zamian za pomoc diabła.

Most Karola

Most Karola znajduje się czeskiej stolicy. Ma trochę ponad pół kilometra długości. Jest najstarszym zachowanym mostem kamiennym o tej rozpiętości przęseł. Został zbudowany w XIV wieku, a stanął na miejscu wcześniejszego mostu (mostu Judyty), który zniszczył się podczas powodzi. Jego konstrukcja jest bardzo imponująca.

Most Royal Gorge

Most wiszący otwarty w 1929 roku, zbudowany z 1292 drewnianych desek oraz stali, mierzy 384 metrów. Znajduje się w Kolorado. Został stworzony raczej jako atrakcja turystyczna, a nie dla celów transportowych. I nic w tym dziwnego, bo widok naprawdę robi wrażenie!

Most Seri Wawasan

To asymetryczny most wiszący, swoją konstrukcją przypominający żaglowiec. Znajdziemy go w Malezji. Ma 240 metrów długości i 37 metrów szerokości. W nocy odznacza się pięknym oświetleniem.

Most Inca Rope

To jeden z najciekawszych mostów, jakie mamy tu okazję omawiać. To ręcznie tkany most wiszący - odbudowywany co roku podczas peruwiańskiego rytuału, w którym miejscowi rozwiązują istniejący most i wyplatają nowy z trawy ishu. Ceremonia jest następnie celebrowana pieśnią i tańcem. W 2020 roku z powodu pandemii odwołano coroczne wyplatanie, co poskutkowało zawaleniem się budowli. Na szczęście w czerwcu 2021 roku społeczność zebrała się na nowo i go odbudowali. Choć co roku nieco inny, most wisi tam już 500 lat.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mosty

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy