Włoska policja odzyskała bezcenne etruskie skarby
Dzięki zdecydowanej akcji włoskiej policji udało się odzyskać niezwykle rzadkie etruskie skarby, które niedawno skradziono ze starożytnego grobowca. Kim był ten lud i w jaki sposób policja dowiedziała się o kradzieży?
W malowniczej Umbrii, w pobliżu miasta Città della Pieve, włoska policja przeprowadziła operację, która zakończyła się odzyskaniem skarbów sprzed ponad dwóch tysięcy lat. Wśród artefaktów znajduje się osiem urn, dwa sarkofagi (jeden z nich zawiera szczątki kobiety w wieku 40-45 lat), a także przedmioty codziennego użytku, m.in. lustra z brązu, grzebień z kości czy naczynie na perfumy z zachowanymi resztkami substancji zapachowej.
Artefakty, datowane na okres między 300 a 100 rokiem p.n.e., najprawdopodobniej należały do zamożnej rodziny arystokratycznej, a być może nawet do etruskich księżniczek. Wartość odzyskanych skarbów szacuje się na około 8 milionów euro.
W jaki sposób policja dowiedziała się o kradzieży?
Operacja odzyskania artefaktów rozpoczęła się dzięki zdjęciom opublikowanym przez złodziei w Internecie. Dwaj lokalni przedsiębiorcy próbowali sprzedać skarby zagranicznym nabywcom, co zwróciło uwagę włoskiej policji. Wykorzystując podsłuchy w telefonach przestępców, funkcjonariusze odkryli ich pełną skalę działalności i odnaleźli miejsce składowania artefaktów, położone nieopodal grobowca, odkrytego w 2015 roku przez rolnika podczas prac na polu.
Kim byli Etruskowie?
Cywilizacja etruska, rozwijająca się w środkowych Włoszech od VIII wieku p.n.e., była swego czasu jednym z najważniejszych graczy na Morzu Śródziemnym. Znani ze swoich umiejętności żeglarskich Etruskowie nawiązywali kontakty handlowe z Grekami i Fenicjanami, sporo czerpali wtedy z ich kultury.
Mimo że cywilizacja etruska została wchłonięta przez Rzymian w IV wieku p.n.e., Etruskowie wywarli ogromny wpływ na sztukę, religię i społeczeństwo starożytnego Rzymu. Większość informacji o ich życiu pochodzi z bogato zdobionych grobowców, które ukazują ich wierzenia, strukturę społeczną i podejście do życia pozagrobowego.
Odzyskane dziedzictwo
Odzyskane artefakty przypominają o ciągłym zagrożeniu dla nauki, jakie stanowi nielegalny handel antykami. Przypadek ten to jedno z wielu odkryć, które włoska policja zawdzięcza swojej determinacji w walce z przemytem dzieł sztuki i znalezisk archeologicznych.
Co ciekawe, to nie jedyne spektakularne znalezisko etruskie z ostatnich lat. W 2022 roku w San Casciano dei Bagni w Toskanii odkryto 24 brązowe posągi bóstw zachowane przez ponad 2 tys. lat w sieci etruskich łaźni. Dały one rzadką okazję do lepszego poznania charakterystyki sztuki i religii etruskiej.