Niezwykłe wieżowce z całego świata

Najdziwniejsze wysokościowce na świecie. Zaskakują swoim kształtem

Wraz z biegiem lat na ulicach możemy zobaczyć coraz więcej budynków o nietypowych kształtach. Architekci prześcigają się w swoich pomysłach i trzeba przyznać, że nie zawsze przypadają one do gustu większości. Oto sześć konstrukcji budzący skrajne emocje.

Luxor Las Vegas

Olbrzymia piramida o wysokości 110 metrów znajduje się tuż obok masywnego posągu Sfinksa. Czyżbyśmy byli w Gizie? Otóż nic bardziej mylnego. Jesteśmy w centrum Las Vegas, gdzie pod koniec XX wieku wybudowano luksusowy hotel Luxor Las Vegas.

Nawet nazwa tego obiektu ma związek z Egiptem, gdyż pochodzi ona od ósmego największego miasta Kraju Faraonów - Luksoru. W przeciwieństwie do afrykańskiej lokacji w amerykańskiej piramidzie nie znajdziemy żadnych zabytków, lecz apartamenty, których jest aż 4407.

Nie da się ukryć, że Luxor Las Vegas jest jednym z najbardziej wyróżniających się budynków w całych Stanach Zjednoczonych. Jego fasada została wykonana z czarnego szkła, dzięki czemu konstrukcja różni się nieco od oryginalnych piramid. Na szczycie obiektu znajduje się reflektor, który nocami rozświetla okoliczne niebo. Wiązkę światła widać nawet z ponad 400 kilometrów.

Reklama

Longaberger Basket Building

Każdy z nas przynajmniej raz w tygodniu podczas wizyty w sklepie ma okazję zobaczyć kosz sklepowy. Zazwyczaj nie zawracamy sobie nim myśli, tylko zwyczajnie wkładamy do niego kolejne produkty. Ale czy ktoś kiedyś pomyślał, żeby go powiększyć 160 razy i stworzyć prawdziwego kolosa? Tak, nazywał się on Dave Longaberger.

Właściciel firmy produkującej kosze chciał, aby siedziba jego firmy była właśnie monumentalnym koszem. Tak też się stało. W Ohio wybudowano siedmiopiętrowy budynek o wspominanym kształcie. Zadbano nawet o charakterystyczne uchwyty, których waga wynosi aż 150 ton. W najszerszym miejscu konstrukcja ma ponad 60 metrów szerokości.

- Jeśli udało im się umieścić człowieka na Księżycu, z pewnością mogą zbudować budynek w kształcie kosza - powiedział swego czasu Dave Longaberger.

Hotel Ryugyŏng

Najwyższy obiekt Korei Północnej rozpoczęto budować w 1987 roku i... do dzisiaj nie został on ukończony. 330-metrowa konstrukcja do dzisiaj dzierży rekord najwyższej, której nigdy nie skończono.

- Najgorszy budynek na świecie - tak określiła Hotel Ryugyŏng krytyczka architektury Eva Hagberg.

Hotel Ryugyŏng latami straszył mieszkańców i turystów aż w końcu kilka lat temu postanowiono rozpocząć prace nad nadaniem drapaczowi chmur mniej odstraszającego wyglądu. Oczywiście tylko z zewnątrz, gdyż środek i tak nie jest dla nikogo widoczny i nie jest potrzebny do celów propagandowych.

Biblioteka Narodowa Białorusi

Największy na świecie zbiór białoruskich druków znajdziemy w Bibliotece Narodowej Białorusi ulokowanej w Mińsku. Budynek wyróżnia się swoim wyglądem, gdyż jego główną częścią jest sześcio-ośmiościan rombowy mały nazywany przez architektów "białoruskim diamentem".

Wysokość obiektu wynosi ponad 73 metry, a zawiera on około 10 milionów przeróżnych pozycji w swojej kolekcji. Znajdziemy tu też trzeci największych zbiór książek w języku rosyjskim (zaraz po Moskwie i Petersburgu).

Grand Lisboa

Najwyższym budynkiem w Makau jest Grand Lisboa mający aż 261 metrów wysokości. Architekci przy jego budowie zainspirowali się wyglądem kwiatu lotosu, co nadało obiektowi niezwykłego wyglądu.

W Grand Lisboa znajdziemy spory hotel, restaurację z trzema gwiazdkami Michelin oraz ogromne kasyno zawierające setki stołów do gry i niemal tysiąc automatów.

Edificio Mirador

W północnej części Madrytu znajduje się Edificio Mirador - ponad 60-metrowy budynek o dosyć osobliwym wyglądzie. Jego charakterystyczną cechą jest spory otwór w centralnej części konstrukcji. Obiekt zyskał zdecydowanie większe uznanie wśród środowiska architektonicznego niż u przeciętnych zjadaczy chleba.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: budynki | wieżowce | Architektura
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama