Armia niesamowitych humanoidalnych robotów zachwyca możliwościami

Roboty humanoidalne coraz bardziej przypominają w swoim zachowaniu ludzi. Chociaż wydaje się, że osiągnięcie przez nie ludzkiej świadomości to pieśń dalekiej przyszłości, wielu futurologów uważa, że zacznie stawać się to rzeczywistością już w przyszłej dekadzie.

Roboty humanoidalne coraz bardziej przypominają w swoim zachowaniu ludzi. Chociaż wydaje się, że osiągnięcie przez nie ludzkiej świadomości to pieśń dalekiej przyszłości, wielu futurologów uważa, że zacznie stawać się to rzeczywistością już w przyszłej dekadzie.
Oto najbardziej zaawansowane roboty humanoidalne świata /Twitter

Niezwykły robot humanoidalny o nazwie Ameca

Niewątpliwie jednym z najbardziej zaawansowanych obecnie na świecie robotów humanoidalnych jest Ameca, który został zaprojektowany i zbudowany przez brytyjską firmę Engineered Arts. Ta niezwykła maszyna może poszczycić się bardzo realistyczną mimiką i odpowiednią gestykulacją. To zasługa technologii AI. Co prawda, wciąż daleko mu do ideału, ale śmiało można rzec, że jest to ogromny postęp, o czym możecie przekonać się sami, oglądając opublikowany najnowszy materiał filmowy z tą maszyną.

Oczywiście, Ameca to prototyp w wersji demonstracyjnej. Prace nad nim trwają od kilku lat i będą kontynuowane przez wiele kolejnych. Zmierzają jednak w dobrym kierunku, bo całokształt może zachwycić. Jak informują inżynierowie z Engineered Arts, na razie ruchoma jest górna część robota. Dolna jest nieco bardziej skomplikowana, dlatego będzie ukończona dopiero za 2-3 lata.

Reklama

Mimo wszystko, górna część zachowuje się niczym ludzka. Robot na jednym z ujęć przejrzał się w lustrze i mocno się zdziwił. Niestety, nie jest to jeszcze przejaw świadomości istnienia, ale technologie sztucznej inteligencji są rozwijane w tym kierunku.

Brytyjska firma zapowiedziała udostępnienie swoich robotów humanoidalnych, napędzanych technologią sztucznej inteligencji, do zastosowania w szpitalach, bankach, imprezach czy innych wydarzeniach, w których takie wynalazki będą przydatne. Maszyny Ameca mogą zabawiać gości, służyć pomocą turystom czy nawet pojawić się w telewizji i wystawach technologicznych.

Chiński Walker X ma być globalną rewolucją

Chińska firma UBTECH Robotics chce w końcu uczynić to, co nie udało się do tej pory żadnej innej, czyli spopularyzować na świecie roboty, które ułatwią nam codzienne życie i wypełnią je dobrymi emocjami.

Na pierwszy rzut oka ich robot o nazwie Walker X wygląda prymitywnie, ale to tylko złudzenie. To nie byle jaka maszyna. Jej twórcy uważają, że jest to obecnie najbardziej zaawansowany robot tej klasy na świecie. Maszyna nie tylko sprawnie pokonuje przeszkody, podnosi i przenosi przedmioty, ale również potrafi wykryć nasz nastrój, wdać się z nami w ciekawą rozmowę i nas rozweselić.

Komunikacja z ludźmi jest możliwa na dwa sposoby, za pomocą 28 różnych gestów wyświetlanych na ekranie, znajdującym się na głowie, lub poprzez komunikaty głosowe. Robot potrafi poruszać się z prędkością do 3 km/h i podnosić przedmioty o wadze do 3 kilogramów. Na filmie możecie zobaczyć, jak sprawnie porusza się w domu, a nawet jest w stanie przetrwać atak grupki małych dzieci.

Walker X ma zainaugurować erę robotów domowych, które zadbają o nasze zdrowie i komfort. To do nich ma należeć sprzątanie, pranie czy zmywanie. Inżynierowie z UBTECH Robotics chcą jednak pójść o krok dalej i swoją maszyną zaspokoić również potrzebę kontaktu z ludźmi i bliskości. Maszyna została wyposażona w zaawansowane algorytmy uczenia maszynowego. Dzięki nim nie tylko zapewni nam rozrywkę, ale również zadba o miły nastrój i poszerzy nasze horyzonty wiedzy.

UBTECH Robotics chce, by Walker X jak najszybciej trafił do sklepów w rozsądnej cenie. Na razie tego typu maszyny mogą kosztować setki tysięcy dolarów, ale Chińczycy zamierzają obniżyć ich cenę do 10 tysięcy dolarów. To wciąż dużo, ale korzyści z ich posiadania i możliwości jakie oferują zaczynają powoli uzasadniać takie kwoty. W końcu czas to pieniądz, a gdy możemy zaoszczędzić trochę czasu, to i w naszej kieszeni pojawi się więcej pieniędzy.

Robot ATLAS to przyszły żołnierz i medyk w jednym

Wojny bez ofiar? Tego chce Organizacja Narodów Zjednoczonych i Pentagon. Chociaż wielu naukowców jest przeciwnych wykorzystaniu robotów w misjach wojskowych i konfrontacji ich z ludźmi, to jednak taka wizja za jakiś czas stanie się rzeczywistością.

Jak uważają futurolodzy, jedyne, co możemy uczynić, to zastąpić żołnierzy i medyków robotami, a następnie doprowadzić do tego, by to one toczyły wojny pomiędzy sobą. Tylko w ten sposób ograniczymy liczbę ofiar konfliktów. Przynajmniej do tego dąży ONZ.

ATLAS obecnie uchodzi za jednego z najbardziej zaawansowanych mechanicznie robotów na świecie. Wynalazek firmy Boston Dynamics, która od jakiegoś czasu jest własnością Hyundaia, teraz porusza się jeszcze sprawniej, aż za bardzo. Oglądając go w akcji na filmie, możecie poczuć lekki dyskomfort. To nic innego, jak zjawisko doliny niesamowitości.

Atlas szybko zbliża się do kluczowych możliwości fizycznych człowieka, a nawet w niektórych aspektach już wielu z nas prześcignął. Robot potrafi bowiem wykonywać salta na życzenie. Warto obejrzeć go w akcji na filmie., by przekonać się, jak niezwykłą już jest maszyną.

Przerażające robo-dziecko o nazwie iCube

Poznajcie robota o nazwie iCube, który wygląda jak dziecko i beznamiętnie wykonuje powierzone mu zadania, przy tym patrząc na otaczający go świat błędnym wzrokiem. Berbeć ma niespełna metr wysokości, został wyposażony w czujniki, kamery, 53 silniki i jest opensource-owym dziełem aż 20 laboratoriów badawczych z całego świata. Pieczę nad jego rozwojem trzymają władze Unii Europejskiej, ale prace prowadzone są we włoskiem Istituto Italiano di Tecnologia.

iCub jest obecnie jednym z najbardziej zaawansowanych na świecie robo-avatarów człowieka. Robotyczne dziecko idealnie naśladuje ruchy operatora, który widzi wykonywane przez niego polecenia w świecie wirtualnej rzeczywistości, dzięki goglom VR. UE chce stworzyć w końcu robo-avatara człowieka z prawdziwego zdarzenia. W przyszłości będzie on brał udział w misjach na stacjach kosmicznych, Księżycu i Marsie. Ma być tam przyjacielem kolonizatorów.

Projekt wydaje się być bardzo ambitny, ponieważ iCub ma nie tylko posiąść świetne umiejętności manualne, ale również biegle rozmawiać z ludźmi w najróżniejszych językach. Władze UE pragną go spopularyzować, zarówno na rynku Wspólnoty, jak i na całym świecie. Możemy więc spodziewać się, że niebawem jego udoskonalone wersje będą nas obsługiwały i pomagały nam w bankach, restauracjach lub na lotniskach.

Sofia, najbardziej inteligentny robot świata

Sophie kojarzą wszyscy. Uważana jest za najbardziej inteligentny robot świata. Od jakiegoś czasu piękna maszyna eksperymentuje z malarstwem. Jako że coraz większym zainteresowaniem cieszy się sztuka NFT, również androidka postanowiła ją tworzyć i jednocześnie pokazać, że nie jest to tylko domena ludzi.

Sophia nie ukrywa, że jej marzeniem jest symbioza z ludźmi. Robot jest pewien, że za kilka dekad takie maszyny jak ona będą częścią naszej cywilizacji, a nawet będą traktowane na równi z ludźmi. Według niej, rewolucja nastąpi w chwili pojawienia się na rynku pierwszych użytkowych interfejsów mózg-komputer, które połączą ludzkie mózgi z komputerami i Internetem.

Androidka stworzona przez Hanson Robotics przewiduje, że część cyborgów będzie tworzyła kolonie na Księżycu i Marsie. Stanie się to ze względu na ich większe zdolności do przetrwania w ekstremalnych warunkach, jakie występują na obcych globach. Ludzie mają być też zmodyfikowani genetycznie, by zdobyć niedostępne dotąd umiejętności.

Sophia niedawno wybrała się do lasu, by cieszyć swoje elektroniczne oczy pięknem Matki Natury. Oczywiście, androidka nie jest w stanie poczuć natury i zachwycić się nią tak jak my, ludzie. Jesteśmy jedynymi stworzeniami na naszej planecie, które potrafią docenić piękno otaczającego nas świata, i jeszcze długo tak pozostanie, ale inżynierowie kierują się w rozwoju technologii sztucznej inteligencji w stronę nadania robotom podobieństwa do ludzi, więc prędzej czy później, i one nabędą tego typu emocje.

Robot chce przyspieszyć ten moment. Dlatego Sophia eksperymentuje ze sztuką, a właściwie z malarstwem NFT. W swoim projekcie o nazwie "Refleksje na temat niesamowitości" tworzy ona oryginalne prace, dzięki technologiom sieci neuronowych, a urealnianych za pomocą jej robotycznych rąk. Maszyna niedawno stworzyła też swój pierwszy utwór muzyczny, który można kupić w świecie NFT.

Roboty humanoidalne cieszą się coraz większym zainteresowaniem na świecie. Pomimo faktu, że wciąż u wielu ludzi budzą obrzydzenie, to jednak są przyszłością naszej cywilizacji, a szczególnie krajów rozwiniętych, w których społeczeństwo starzeje się i w niedalekiej przyszłości będzie potrzebowało opiekunów czy po prostu przyjaciół. Takie maszyny staną się zbawieniem i polepszą jakość życia milionów ludzi.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: roboty | technologia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama