Tajemniczy zamek w Polsce. Niezwykłe miejsce owiane legendami

Malownicze otoczenie, interesująca architektura, zaskakujące przemiany, bogata historia, niezwykłe legendy... To wszystko łączy jeden bardzo ciekawy, a przy tym dość mało znany obiekt w Polsce. Warto rozważyć ten nietuzinkowy zamek jako swój następny cel wycieczki! Jak tam dotrzeć, czy potrzebny jest bilet wstępu, jakie opowieści krążą o zamku? Podpowiadamy!

Owiany legendami zamek umieszczony jest na wzniesieniu.
Owiany legendami zamek umieszczony jest na wzniesieniu.Eryk Stawinski/REPORTEREast News

Gdzie warto wybrać się na weekend lub na wakacje w Polsce? Odpowiedź brzmi: wszędzie tam, gdzie historia splata się z magią, a przyroda z architekturą. W kraju nad Wisłą w wielu rejonach można natrafić na takie połączenia. Znaleźć je da się m.in. tam, gdzie stoją zamki i pałace.

W naszym kraju znajdują się niezliczone twierdze w różnym stanie, których mury skrywają wiele niezwykłych opowieści. Pogoda zdecydowanie zachęca już do wyjazdów, więc warto poznać różne ciekawe zakątki, w których stoją nietuzinkowe zamki i wyruszyć na wycieczkę. Przybliżamy jeden z takich punktów!

Piękne miejsca w Polsce na weekend i na wakacje? Zamki pełne tajemnic!

Nasz kraj pełen jest różnych ciekawych miejsc, które warto odwiedzić. Wśród nich są zamki. Zamki w Polsce to nie tylko przyciągające rzesze podróżników punkty na mapie turystycznej, ale również świadectwa dawnych czasów, które zachwycają na przykład pięknem swoich murów, albo opowieściami, które one kryją.

Jeśli szukasz więc pięknych i ciekawych miejsc w Polsce na weekend, zamki z pewnością nie powinny umknąć twojej uwadze - szczególnie, jeśli wiążą się z nimi fascynujące legendy, albo unikatowy wygląd. Podpowiadamy jedno z takich miejsc, gdzie każdy kamyk ma swoją historię, a każdy korytarz kryje tajemnicę. Ten zamek naprawdę potrafi zaskoczyć - nie tylko wyglądem, ale i legendami! Nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydaje się zupełnie zwyczajny...

Niektóre zamki wydają się na pierwszy rzut oka zupełnie zwyczajne, a w rzeczywistości to prawdziwe perełki!
Niektóre zamki wydają się na pierwszy rzut oka zupełnie zwyczajne, a w rzeczywistości to prawdziwe perełki!Jerzy Strzelecki, CC BY-SA 3.0Wikimedia

Święty Graal ukryto w zamku w Polsce? Niesamowita historia

Święty Graal w zamku w Polsce, przechowywany tam przez brata króla Władysława Jagiełły, a do tego zamurowany w zamkowych murach na wieść o nadciągających Tatarach? Ta historia brzmi niesamowicie i taka właśnie jest. Legenda dotyczy zamku krzyżackiego w Bezławkach - niezwykłego nie tylko ze względu na to podanie! 

Zamek krzyżacki w Bezławkach leży w województwie warmińsko-mazurskim, między Mrągowem i Kętrzynem. Gotycki zamek powstał w XIV wieku i był siedzibą komornika krzyżackiego. Na zamku trzymano też lwa, który został przekazany wielkiemu mistrzowi krzyżackiemu Konradowi von Jungingenowi przez księcia Witolda. Ponadto w zamku w XV wieku przebywał sprzymierzony z Krzyżakami brat króla Władysława Jagiełły - Świdrygiełło, o czym mówią dokumenty dotyczące warowni, które pochodzą z 1402 roku. I to właśnie z nim wiąże się legenda o świętym Graalu!

Św. Graal od lat pobudza wyobraźnię i inspiruje. Powstało na jego temat wiele legend, a także dzieł kultury, np. filmów.
Św. Graal od lat pobudza wyobraźnię i inspiruje. Powstało na jego temat wiele legend, a także dzieł kultury, np. filmów.Courtney "Coco" Mault via The Hollywood MuseumWikimedia

Legenda o świętym Graalu. Zamurowano go w zamku na Warmii i Mazurach?!

Według podania, w ścianach zamku cały czas tkwi zamurowany gdzieś tajemniczy obiekt z legend arturiańskich, którego tak zacięcie poszukiwali różni śmiałkowie z rycerzami króla Artura na czele. Zgodnie z przekazami na temat Bezławek, Graal miał być w posiadaniu właśnie brata Jagiełły - Świdrygiełły. Odziedziczyć miał go on po swoim ojcu, Giedyminie. Jak to możliwe? Na podstawie legendy utarło się bowiem, że ród Giedymina wywodził się od Godwina, syna angielskiego króla Haralda II, który zginął w jednej z bitw.

Godwin, uciekając z Anglii, zabrał ze sobą królewskie skarby, wśród których znajdował się św. Graal. Następnie trafił on do Świdrygiełły, a z nim - do Bezławek. Zgodnie z przekazem w 1520 roku podczas ostatniej wojny polsko-krzyżackiej tajemniczy przedmiot miał zostać zamurowany gdzieś w zamku na wieść o zbliżających się Tatarach. To tylko jeden z powodów, dla którego warto odwiedzić Bezławki i na własne oczy zobaczyć mury owiane pobudzającą wyobraźnię legendą! Kolejny powód jest równie zaskakujący. Zamek w pewnym momencie bowiem przekształcono...

Nie tylko zamek jest ciekawy, ale i jego otoczenie.
Nie tylko zamek jest ciekawy, ale i jego otoczenie.Lesnydzban/ Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International licenseWikimedia

Zamek w Bezławkach. Krzyżacka warownia przeszła zaskakujące zmiany

Zamek w Bezławkach został określony przez badaczy "jedynym zachowanym przykładem strażnicy krzyżackiej wznoszonej na puszczańskich rubieżach państwa zakonnego". W opisie projektu badawczego prowadzonego na zamku przez wiele lat można przeczytać, że "na kartach historii zaistniał jako rezydencja litewskiego księcia Świdrygiełły, spiskującego tu przeciw Witoldowi i Jagielle". Ponadto z dotychczasowych badań wiadomo, że obiekt wzniesiono ok. 1377 r. i składał się z domu, dużego dziedzińca otoczonego murem na planie regularnego czworoboku, z basztami w narożach i półbasztami w partiach środkowych. To najmniejsza forma krzyżackiego założenia obronnego. Potem robi się równie ciekawie. Zamek bowiem zamieniono na... kościół.

- Po wielkiej wojnie 1409-1411 zamek stracił znaczenie militarne, a budynek zaadaptowano na kościół przekształcony w 1583 r. w świątynię protestancką. Wokół niej założono funkcjonujący do czasów współczesnych cmentarz. Fakt ten sprawił, że budowla wraz z otoczeniem przetrwała do naszych czasów niemal w całości - zaznaczyli badacze.

Zabytkowa brama wejściowa na dawny dziedziniec zawiera częściowo zatarty napis, który informuje o założeniu tu kościoła protestanckiego w 1583 roku.
Zabytkowa brama wejściowa na dawny dziedziniec zawiera częściowo zatarty napis, który informuje o założeniu tu kościoła protestanckiego w 1583 roku.Eryk Stawinski/REPORTEREast News

Tak kiedyś wyglądał zamek krzyżacki Bezławki. Budowla wciąż fascynuje

Podczas prac prowadzonych z ramienia Instytutu Archeologii UG w Gdańsku od 2008 r., którymi kierował dr Arkadiusz Koperkiewicz, udało się zidentyfikować oryginalne średniowieczne drewniane elementy konstrukcyjne, pozwalające precyzyjnie określić datę budowy warowni. Do tego odkryto prawdopodobnie przejazd bramny, ślady budynku przyległego do ściany zamku i zachowane pod nim krypty, odsłonięto też szereg zabytków ruchomych, w tym militariów i serii brakteatów.

Podczas tych badań poczyniono wiele odkryć na temat zamku, które umożliwiły dalsze prace nad jego historią i znaczeniem. Dzięki pomiarom skanerem laserowym 3D, pomiarom geodezyjnym i badaniu map terenu naukowcom udało się przygotować też możliwie wierną rekonstrukcję dawnego zamku.

Zwiedzanie zamku w Bezławkach. Jak to zrobić? Ile to kosztuje?

Zamek-kościół w Bezławkach można zwiedzać nie tylko na zewnątrz, ale także w środku. Na stronie zamku w mapach Google widnieje numer telefonu, pod który należy zadzwonić, aby skontaktować się z panem oprowadzającym po warowni. Jak można wyczytać w ostatnich wpisach na temat obiektu, "wejście jest darmowe, ale jak posłuchacie, jak lokalna społeczność dba o to miejsce, to na pewno będziecie chcieli coś do puszki wrzucić". Oglądając założenie, można poczytać o jego historii na specjalnie przygotowanych planszach, da się też wejść na wieżę po stromych schodach i podziwiać widoki na okolicę.

Planując następny urlop albo wyjazd weekendowy, warto wziąć to założenie pod uwagę, bo niewiele jest takich miejsc. To wszak nie tylko jedyna zachowana strażnica krzyżacka wznoszona na puszczańskich rubieżach państwa zakonnego, ale i ciekawy obiekt unaoczniający adaptację niespełniających już swojej pierwotnej roli budynków na inne. Do tego dochodzi legenda o obecności w murach warowni św. Graala i mamy gotowy przepis na fascynujący punkt wycieczki! W dodatku w okolicy też jest co robić - oprócz zamku są tu bowiem malownicze jeziora, a do tego m.in. średniowieczne grodzisko czy dwór i park z XIX wieku.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Legenda o potworze z Loch Ness wciąż żywaDeutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas