Zagadki przyrody

Bakterie Salmonelli mogą wnikać do wnętrza roślin

​Niektóre szczepy bakterii Salmonella mogą przedostawać się do wnętrza roślin. Ta strategia umożliwia im zmycie w kuchni i potencjalnie stwarza zagrożenie dla ludzi.

Bakterie wpadły na manewr konia trojańskiego, który jest zarówno imponujący, jak i niepokojący. Bakterie Salmonelli dostają się do wnętrza liści przez tzw. aparaty szparkowe, które otwierają się i zamykają w naturalny sposób, umożliwiając roślinom ochłodzenie i oddychanie.

Podczas gdy patogeny brutalnie próbujące wniknąć do aparatów szparkowych, zawsze były zatrzymywane, bakterie Salmonella sp. znalazły sposób, który może dawać im dostęp do wnętrza roślin.

- Bakterie niebędące żywicielami ewoluują, by ominąć odpowiedź immunologiczną roślin. Są prawdziwymi oportunistami, potrafią robić naprawdę niezwykłe rzeczy - powiedział Harsh Bais, biolog z Uniwersytetu w Delaware.

To odkrycie opiera się na wcześniejszych pracach tego samego zespołu, w których zastanawiano się, jak bakterie mogą znajdować nowe drogi do ludzkich żywicieli poprzez rośliny. Bakterie Salmonella sp. mogą wykorzystywać aparaty szparkowe do wnikania do wnętrza roślin. To oznacza, że w przypadku spożywania np. liści sałaty, może dojść do infekcji.

Mycie, a nawet zabiegi chemiczne, nie są w stanie oczyścić roślin z bakterii, bo te znajdują się w ich wnętrzu. To poważne zagrożenie, z którym na razie nie wiadomo, jak można by sobie poradzić. 

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny | bakterie | Salmonella
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama