Zagadki przyrody

Niezwykłe zdjęcie rozgwiazdy

Rozgwiazdy z gatunku Mediaster aequalis znane są z żywej, czerwono-pomarańczowej barwy i idealnej pięcioramiennej symetrii. Ale jeden osobnik szybko zyskał sławę dzięki kształtowi kojarzącemu się z ludzkimi pośladkami.

Użytkownik Twittera @Babyshoujo niedawno sfotografował rozgwiazdę, gdy zwierzę przylgnęło do skały w Aquarium of the Pacific i umieścił opis wyraźnie kojarzący się z pośladkami. Zdjęcie szybko zyskało popularność, a kilka osób porównało je z jedną postacią z popularnej kreskówki "SpongeBob Kanciastoporty".

Eksperci szybko zauważyli, że omawiana część ciała tak naprawdę nie jest "pośladkami" rozgwiazdy. Organizmy te mają centralnie umieszczony odbyt, ale nie dysponują pośladkami o ludzkim kształcie. To, co widzimy na zdjęciu, to skurczone mięśnie ramion rozgwiazdy, które chwytają skałę.  

Rozgwiazdy Mediaster aequalis występują w pobliżu linii odpływowych i na skalistym dnie morskim w wodach wschodniego Oceanu Spokojnego, a ich zasięg rozciąga się od północnej Kalifornii do Alaski. Rozgwiazdy nie są rybami, a szkarłupniami, do których należą także strzykwy i jeżowce.

ReklamaINTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zwierzęta | biologia | rozgwiazda
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy