Zagadki przyrody

Odkryto rybę żyjącą na dnie Rowu Mariańskiego

Naukowcy odkryli najgłębiej żyjącą rybę świata. Dennik mariański jest w stanie przetrwać na głębokościach przekraczających 8000 m.

Dennik mariański (Pseudoliparis swirei) to niewielkie zwierzę o galaretowatym ciele. Okazy zamieszkujące Rów Mariański oficjalnie uznano za nowy gatunek.

Pierwszy dennik mariański został złapany w 2014 r., ale w tym roku uchwycono go w naturalnym środowisku, czyli Rowie Mariańskim. Zwierzę pływało na głębokości 8134 m, co czyni je najgłębiej żyjącą rybą znaną nauce. Odkrycie dopiero teraz zostało opisane w czasopiśmie "Zootaxa".

Obecność dennika na tak dużych głębokościach zaskoczyła biologów, ponieważ nie spodziewali się, że jakikolwiek złożony kręgowiec będzie w stanie przetrwać panujące tam ciśnienie. Wydaje się, że dennik nie tylko potrafi przetrwać na tak ekstremalnych głębokościach, ale wręcz korzysta z życia w pełni.

Przedstawiciele rodziny dennikowatych na powierzchni wyglądają jak fragment surowego kurczaka uformowana w kształt kijanki, ale podczas pływania na dużych głębokościach ich ciało zmienia się. Nie jest niespodzianką dla biologów, że zwierzęta głębinowe, które wyewoluowały pod tak dużym ciśnieniem, ulegają deformacji w innych środowiskach.

Zwierzę ma mnóstwo usprawnień fizjologicznych, które pomagają mu przetrwać w głębinach. Różowobiała ryba jest pozbawiona łusek i ma miękkie, transparentne ciało. Tomografia komputerowa wykazała znajdujący się wewnątrz szkielet i olbrzymie zęby, które są używane do łapania ofiar w potrzask.

Ze względu na ekstremalną głębie, do tej pory zbadaliśmy niewiele gatunków zwierząt żyjących na dnie Rowu Mariańskiego. Dennik mariański jest kolejnym z nich.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: biologia | Rów Mariański | głębiny | ryba
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy