Zagadki przyrody

Tajemnicze zwierzęta podobne do paproci

​Starożytne organizmy przypominające paprocie, należące do rzędu Rangeomorpha mogły nie być tak samotne, jak nam się wydawało. Włókna odkryte w liczących 0,5 mld lat skałach w Nowej Funlandii sugerują, że skupiska tych wczesnych organizmów mogły tworzyć cienką sieć.

Niestety, nie jest jasne, jaką rolę mogła odgrywać nowo odkryta sieć. Naukowcy spekulują, że mogła pełnić rolę kotwicy, która zapobiega zmywaniu organizmu przez prądy morskie.

Paleontolodzy Alex Liu z Uniwersytetu Cambridge i Frnakie Dunn z Uniwersytetu w Bristolu przeanalizowali szeroką gamę skamieniałej sieci nici. Większość włókien miała zaledwie ułamek mm szerokości, a ich długość wahała się od kilku cm do prawie 40 cm. Gdyby nie niezwykły stan zachowania sieci w warstwach osadowych, można by je przeoczyć.

Co ciekawe, sieci różniły się w zależności od tego, w jaki sposób były skupione. Niektóre były małe, a inne tworzyły naprawdę rozbudowane sieci. Nie wiadomo jednak, jak zwierzęta z rzędu Rangeomorpha mogły wyglądać w całej okazałości. Naukowcy porównują je kształtem i wyglądem do współczesnych paproci.

To, jak się odżywiały, pozostaje tajemnicą, biorąc pod uwagę, że znamy jedynie szczątkowe informacje dotyczące ich anatomii. Organizmy z rzędu Rangeomorpha prawdopodobnie rozmnażały się bezpłciowo.


Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: paleontologia | zwierzęta | biologia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy