Reklama

Duży rozbłysk na Słońcu - niebezpieczeństwo burzy magnetycznej

Słońce wyemitowało rozbłysk o sile niewidzianej od dawna. W szczycie osiągnął niemal klasę X, ale ostatecznie sklasyfikowano go na M6.7


Za uwolnienie tego rozbłysku odpowiada aktywny obszar 2529. Jest to ogromna grupa plam, która pojawiła się mniej więcej tydzień temu i nadal rośnie. Wcześniej region zwany z uwagi na kształt "sercem Słońca", pozostawał stosunkowo spokojny, ale w dniu 18 kwietnia skończyło się to i konsekwencją jest rozbłysk, który ze względu na obecną flautę słoneczną, można uznawać za zjawisko wyjątkowe.

Rozbłysk z plamy 2529 zdołał już doprowadzić do zakłóceń w komunikacji radiowej na falach krótkich. Według prognoz, ta aktywna strefa pozostanie potencjalnie niebezpieczna jeszcze przez kilka dni. Jej obecna konfiguracja magnetyczna może przyczynić się do powstania nowych rozbłysków.

Oprócz tego obecnie na Słońce można zaobserwować dziurę koronalną, która emituje wysokiej prędkości wiatr słoneczny. Część z tej emisji można dotrzeć do naszej planety w ciągu najbliższych dni.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama