Polskie systemy pomogą w poszukiwaniu życia na Marsie
Polska spółka Creotech Instruments S.A działająca na zlecenie Centrum Badań Kosmicznych PAN bierze udział w budowie elementów orbitera, który zostanie wykorzystany w projekcie ExoMars. W ramach tej ambitnej misji kosmicznej realizowanej wspólnie przez Europejską Agencję Kosmiczną i Rosyjską Agencję Kosmiczną Roskosmos poszukiwane będą biologiczne ślady życia na Marsie. Projekt ma się rozpocząć już w przyszłym roku.
Polska spółka Creotech Instruments S.A działająca na zlecenie Centrum Badań Kosmicznych PAN bierze udział w budowie elementów orbitera (czyli sztucznego satelity), który zostanie wykorzystany w projekcie ExoMars. Misja będzie realizowana wspólnie przez przez Europejską Agencję Kosmiczną i Agencję Kosmiczną Federacji Rosyjskiej przy udziale naukowców z całej Europy.
W budowie ExoMars Trace Gas Orbiter bierze udział Centrum Badań Kosmicznych PAN, którego zadaniem jest wyprodukowanie i montaż kamery CaSSIS. Będzie ona wykonywać kolorowe zdjęcia powierzchni Marsa w wysokiej rozdzielczości koncentrując się na formacjach skalnych, gdzie zdaniem naukowców może dochodzić do śladowych emisji gazów. Ich analiza może być przydatna w analizie, czy na Czerwonej Planecie istnieje bądź istniało w przeszłości życie.
Udział spółki Spółka Creotech Instruments S.A w tym projekcie polegał na montażu powierzchniowym elementów systemu zasilania zaawansowanej kamery CaSSiS. Zadanie zostało zrealizowane z wykorzystaniem jedynej w Polsce sterylnej hali montażowej "clean room", która spełnia wymagania Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Firma dysponuje dwoma takimi pomieszczeniami. Większe o powierzchni 100m² gwarantuje czystość na poziomie 100 tysięcy cząstek pyłów na stopę sześcienną (norma ISO 8) natomiast mniejsze o powierzchni 30 m² czystość na poziomie 1 tysiąca do 10 tysięcy cząstek pyłów na stopę sześcienną (normy ISO 6 i 7). "Kosmicznie" czysta hala została otwarta w styczniu br., a jej najważniejszym elementem jest trzymodułowa linia produkcyjna, służąca do montażu powierzchniowego elektroniki wysokiej niezawodności.
Misja ExoMars ma się rozpocząć w 2016 roku. W pierwszej kolejności na Czerwoną Planetę zostaną wysłane orbiter i lądownik. W 2019 roku dostarczone natomiast zostaną dwa łaziki. Jeden z nich będzie wyprodukowany przez Europejską Agencję Kosmiczną, a drugi przez Rosyjską Agencję Kosmiczną Roskosmos. Celami naukowymi misji ExoMars będą poszukiwanie śladów życia na Marsie, scharakteryzowanie dystrybucji wodnej i geochemicznej powierzchni planety oraz badanie środowiska i identyfikacja zagrożeń pod kątem przyszłej misji załogowej.
Wyrażaj emocje pomagając!
Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: 96 1140 0039 0000 4504 9100 2004 (SKOPIUJ NUMER KONTA).
Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.