Dziecko z 8 kończynami - niezwykły przypadek medyczny czy wcielenie hinduskiej bogini?

​W 2006 r. w Indiach urodziła się dziewczynka z ośmioma kończynami. Mieszkańcy wioski szybko uznali, że jest ona wcieleniem hinduskiej bogini bogactwa i płodności, Lakszmi. Nie było łatwo, ale dzisiaj 8-latka jest zdrowym i pogodnym dzieckiem.

Lakshmi Tatma urodziła się z 8 kończynami
Lakshmi Tatma urodziła się z 8 kończynamimateriały prasowe

O Lakshmi Tatma świat usłyszał tuż po jej narodzinach w Bihar, jednym z najbiedniejszych stanów Indii. Wieść o jej niezwykłości szybko rozniosła się po całym kraju, gdyż dziewczynka miała aż 8 kończyn. Szybko okrzyknięto ją wcieleniem hinduskiej bogini Lakszmi, symbolu bogactwa i płodności. Wieszczono, że jej narodziny są znakiem, że dla Indii nadchodzą lepsze czasy. Zaczęto składać jej dary, co ucieszyło rodziców, których nie stać było na zabawki oraz rzeczy codziennego użytku. Mała nie mogła chodzić, stać i siedzieć. Rodzice zdawali sobie sprawę, że bez fachowej pomocy, ich dziecko nie przeżyje.Lekarze szybko zdiagnozowali u dziecka niezwykle rzadkie nieprawidłowości rozwojowe. Były one konsekwencją ciąży bliźniaczej, jaka w rzeczywistości rozwijała się u matki dziewczynki. Kobieta miała urodzić bliźniaki syjamskie, ale w wyniku nieznanych przyczyn, w pewnym momencie drugi płód przestał się rozwijać. Jego szczątki wchłonęło ciało Lakshmi. Jedynym ratunkiem dla dziecka była długa, skomplikowana operacja i nie mniej czasochłonna rehabilitacja. Biedne małżeństwo Tatma nie mogło pozwolić sobie na jej sfinansowanie, ale losem ich córki szczęśliwie zainteresował się dr Sharan Patil. Po wyjątkowo długiej fazie przygotowań przeprowadzono 27-godzinną operację. 30-osobowy zespół większość czasu spędził na oddzielaniu od siebie nerki i kręgosłupa dwojga dzieci. Operacja udała się, a Lakshmi stała się jeszcze sławniejsza po jej zakończeniu. Rodzinie zaproponowano nowe mieszkanie, a dziecku pewne miejsce w prywatnej szkole.

Trójwymiarowa rekonstrukcja szkieletu Lakshmimateriały prasowe

Leczenie dziewczynki nie skończyło się na jednej operacji. W ciągu kolejnych lat przeprowadzono kilka następnych zabiegów, szczególnie dotyczących zniekształconego kręgosłupa, ale także pęcherza moczowego i jelit. Dzisiaj, Lakshmi Tatma jest wesołą 8-latką, która jednak cały czas jest pod kontrolą lekarzy. Pasją dziewczynki jest gra w krykieta ze starszym bratem, choć na pewno nigdy nie będzie mogła uprawiać tego sportu zawodowo.Przypadek Lakshmi Tatma jest jednym z bardziej spektakularnych przykładów "pasożytniczych bliźniaków". Ten na szczęście zakończył się szczęśliwie, choć historie innych dzieci z całego świata są mniej pozytywne. Wskaźnik przeżywalności bliźniąt syjamskich waha się w granicach 5-25 proc. W ciągu ostatnich 500 lat historii medycy odnotowano ok. 600 par zrośniętych dzieci, którym udało się przeżyć. Ponad 70 proc. stanowiły bliźnięta płci żeńskiej. Wszystko wskazuje na to, że Lakshmi dożyje pełnoletności, a nawet dłużej.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas