Lekarze usunęli "pasożytniczego bliźniaka" 8-miesięcznego dziecka
Kolejny sukces medycyny. Tofajjal, 8-miesięczni chłopiec z przepukliną mózgową, przeszedł pomyślną operację usunięcia narośli na głowie. Teraz będzie mógł normalnie żyć.
Przepuklina mózgowa dotyka jedno na 45 000 noworodków. Narośl na głowie Tofajjala była tak duża, że lekarze nazywali ją "pasożytniczym bliźniakiem". Guz zawierał tkankę mózgową i ważył kilogram. Po 5-godzinnej operacji udało się go usunąć.
- Nigdy nie operowałem tak wielkiej lezji. Najmniejsze potknięcie podczas operacji mogło zakończyć się śmiertelnie dla dziecka - powiedział Sisir Das, neurochirurg z Apollo Gleneagles Hospital w Kalkucie.
Mimo różnych opinii bliskich, ojciec Tofajjala, nigdy nie stracił wiary w możliwość wyleczenia dziecka:
- Większość z nich powtarzała, że nasze dziecko nie wyzdrowieje i wkrótce może umrzeć. Zabraliśmy je zatem w krytycznym stanie do Kalkuty.
Tofajjal szybko dochodzi do siebie i już wkrótce będzie mógł opuścić szpital. Lekarze uważają, że chłopiec będzie w stanie wieść w miarę normalne życie.
W południowo-wschodniej Azji przepuklina mózgowa występuje dużo częściej, niż gdzie indziej na świecie. Jej przyczyną jest wada cewy nerwowej, która powoduje, że część mózgu razem z fałdem skórnym wydostaje się z czaszki. Tworzy się narośl, najczęściej na górze lub z tyłu. W wielu przypadkach przepuklina mózgowa współistnieje z wodogłowiem, co dla wielu dzieci oznacza śmierć.