150 zł i ze smartfona robisz potężny mikroskop
To urządzenie mieści się na czubku palca. Ale mimo swojej małej wielkości sprawia, że każdy smartfon może stać się mikroskopem robiącym niezwykle atrakcyjne zdjęcia.
Pierwszy mikroskop do smartfona iMicro został zaprezentowany 6 lat temu. Niedawno na Kickstarterze zaprezentowano nowy model oznaczony jako iMicro Q3p za 35 dolarów, czyli niecałe 150 złotych. To „potężny mikroskop do smartfonów z funkcją polaryzacyjną, oparty na wyjątkowej rozdzielczości i powiększeniu”.
Co prawda funkcja polaryzacyjna została dodana już w modelu iMicro Q2p z 2021 r., teraz jednak dodano imponujące możliwości powiększające i znaczną rozdzielczość. Brzmi całkiem ciekawie, poniżej znajduje się kilka zdjęć pokazujących powiększenie bez polaryzacji (z lewej) i z polaryzacją (po prawej).
Podstawowe funkcje:
Rozdzielczość: poniżej jednego mikrona
Powiększenie: do 1200x
Funkcja polaryzacji
Kontrola ostrości dzięki podstawce
Zniekształcenie porównywalne z mikroskopem stacjonarnym
Niska waga: 0,42 g
Opakowanie: etui PP wielkości karty
Około 1 proc. ceny mikroskopu stacjonarnego
Możliwość użycia z dowolnym telefonem z aparatem
Proponowany gadżet można zamontować praktycznie do każdego smartfona z kamerą. Użyta przyssawka ma pozwolić nie tylko na stabilne trzymanie, ale także zachować płaski profil telefonu. Jak pokazuje udostępniony film, po przymocowaniu soczewki wystarczy ustawić podstawkę nad oglądanym preparatem i ustawić ostrość jak w przypadku tradycyjnego mikroskopu.
Nowym dodatkiem do obiektywu jest stojak, na który zdecydowano się po opiniach klientów. Nic dziwnego, zachowanie stabilności jest niezbędne, jeśli chcemy oglądać materiały przy maksymalnym, 1200-krotnym powiększeniu. Oba elementy są przechowywane w opakowaniu przypominającym kartę, co ma pozwolić na łatwe przenoszenie w kieszeni.
iMicro Q3p działa w oparciu o cyfrowe wzmocnienie powiększenia, które pozwala uzyskać bardzo dobre efekty. Polaryzacja jest naśladowana bez złożonego sprzętu filtrującego światło, który jest obecny w tradycyjnych mikroskopach polaryzacyjnych. Zapewnia to dedykowana aplikacja, która umożliwia regulację powiększenia i włączanie/wyłączanie funkcji polaryzacji. Ciekawym dodatkiem dla bardziej zaawansowanych użytkowników, w tym studentów, jest mikrometr, który pozwala mierzyć powiększane obiekty, np. szerokość komórki.
iMicro Q3p na w chwili pisania tego tekstu został wsparty przez ponad 4,7 tys. sponsorów na kwotę blisko 250 tys. dolarów (z deklarowanych 9,5 tys.).
Źródło: Kickstarter, New Atlas