"Cudowny lek" na migrenę. Nowe badania naukowe dają nadzieję
Migrena dotyka ogromnej liczby osób na całym świecie, wpływając negatywnie na życie prywatne i zawodowe pacjentów. Najnowsze badania naukowe wskazują na duży potencjał jednego z nowszych leków. Wykazuje on wysoką skuteczność w szybkim i skutecznym zwalczaniu bólu. Wiedza ta ma kluczowe znaczenie dla przyszłości leczenia.
Leczenie migreny. Nowe badania naukowe
Migrena to przewlekłe schorzenie neurologiczne, które dotyka ok. 1,1 miliarda osób na całym świecie. Charakteryzuje się nawracającymi, intensywnymi bólami głowy, którym często towarzyszą objawy takie jak nudności, wrażliwość na światło i dźwięk czy zaburzenia widzenia. Choć migrena jest powszechna, jej leczenie bywa skomplikowane.
Naukowcy starają się szukać nowych sposobów na ten problem, ponieważ migrena wpływa negatywnie na codzienne życie. Wielu pacjentów nieustannie poszukuje skutecznych metod radzenia sobie z tym schorzeniem, od farmakoterapii po terapie alternatywne, starając się odzyskać kontrolę nad swoim zdrowiem i jakością życia. Według najnowszych badań jakiśczas temu zatwierdzony lek na migrenę może odmienić życie osób zmagających się z tymi bólami.
Fundamentalne znaczenie badań nad skutecznym lekiem na migrenę
Badania dotyczą stosowania atogepantu, doustnego antagonisty genu związanego z kalcytoniną (CGRP). W przeciwieństwie do innych gepantów ten lek zalecany jest w leczeniu profilaktycznym migreny. Wcześniej wykazano jego wysoką skuteczność w tej dziedzinie, a najnowsze badanie daje nowe informacje. Podczas szeroko zakrojonych testów, osoby przyjmujące atogepant rzadziej odczuwały ból już od pierwszego dnia stosowania leku. To kluczowa informacja dla badaczy.
- W przypadku wielu obecnie stosowanych leków zapobiegających migrenie, znalezienie odpowiedniej dawki dla danej osoby wymaga czasu i może zająć tygodnie, a nawet miesiące, aby była ona najbardziej skuteczna - powiedział autor badania, dr Richard B. Lipton z Albert Einstein College of Medicine w Bronksie w Nowym Jorku i członek American Academy of Neurology. - Niektóre osoby poddają się i przestają przyjmować leki, zanim osiągną ten punkt. Ponadto wiele osób doświadcza skutków ubocznych obecnego leczenia. Opracowanie leku, który działa zarówno skutecznie, jak i szybko, ma fundamentalne znaczenie.
Poszukiwania "cudownego leku" na migrenę
Naukowcy przeanalizowali dane zbierane podczas trzech badań dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności atogepantu. Przez 12 tygodni grupom pacjentów cierpiących na migrenę epizodyczną i na migrenę przewlekłą podawano lek lub placebo. Badanie przeprowadzono głównie wśród białych kobiet. Niezależnie od rodzaju migreny, osoby przyjmujące atogepant wskazały na poprawę w ogólnej jakości życia w porównaniu z osobami przyjmującymi placebo.
- Migrena jest drugą główną przyczyną niepełnosprawności w całej populacji i główną przyczyną niepełnosprawności u młodych kobiet, a ludzie zgłaszają negatywny wpływ na ich relacje, rodzicielstwo, karierę i finanse - powiedział Lipton. - Posiadanie leku, który może działać szybko i skutecznie, stanowi odpowiedź na podstawową potrzebę.
Wyniki badań zostały opublikowane na łamach "Neurology".