Reklama

Odwrócono proces starzenia u myszy. Teraz kolej na ludzi

Proces starzenia jest jednym z tych zjawisk, których naukowcom nie udało się opanować. Wkrótce może się to zmienić, gdyż odkryto, że pewien popularny związek chemiczny, występujący także u ludzi, działa na myszy odmładzająco.

Zespół naukowców z Harvardu pod kierownictwem Davida Sinclaira do cofnięcia procesu starzenia postanowił wykorzystać jedną z najbardziej podstawowych właściwości biologicznych - zapotrzebowanie wszystkich komórek ciała na tlen. Bez niego mitochondria nie są w stanie przekształcać składników odżywczych w energię i w końcu są dezaktywowane.

Uczeni przyjrzeli się bliżej jednemu z naturalnie występujących w naszym organizmie związków - dinukleotydowi nikotynoamidoadeninowemu(NAD), który pełni istotną rolę w procesie oddychania komórkowego. Dzięki NAD w łańcuchu oddechowym dochodzi do wytworzenia ATP. Zespół Sinclaira zauważył, że wraz z wiekiem stężenie NAD w organizmie spada nawet o 50 proc.

Podczas eksperymentów na myszach, osobnikom starszym wstrzyknięto NAD pobrany od młodych. Po tygodniu zmierzono stężenie NAD u 2-letnich gryzoni i okazało się, że mają go one tyle, co zwierzęta liczące sobie najwyżej pół roku. Przekładając to na świat ludzi zwierzęta zyskały jakieś 20-30 lat.

NAD jest naturalnym składnikiem naszych organizmów, więc jest całkowicie bezpieczny dla organizmu człowieka. Najprawdopodobniej kuracja z użyciem tej substancji nie zagwarantuje nam nieśmiertelności, ale może znacząco poprawić jakość życia osób starszych.

Reklama

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: starzenie komórek | nieśmiertelność | NAD | ATP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy