Częste drzemki w ciągu dnia mogą skracać życie. Eksperci radzą, jak spać
Drzemki, choć uważane za sposób na szybki relaks i regenerację w ciągu dnia, mogą być ryzykowne, jeśli są częste, długie i wypadają w określonych godzinach. Nowe badanie pokazuje, że regularność i czas drzemek mają znaczenie dla zdrowia, a eksperci zalecają dbanie o odpowiednią jakość i ilość nocnego snu.

Jeśli lubisz uciąć sobie drzemkę w południe, nowe wyniki badania cię zaskoczą. Okazuje się bowiem, że drzemki w ciągu dnia wiążą się ze zwiększoną śmiertelnością.
Czy należy się bać drzemek?
Badanie wykazało, że częste, dłuższe i nieregularne drzemki, zwłaszcza wczesnym popołudniem, mogą prowadzić do wyższego ryzyka zgonu w okresie ośmiu lat.
Naukowcy obserwowali ponad 86 tys. uczestników w średnim wieku 63 lat, którzy pracowali w ciągu dnia. Byli monitorowani za pomocą aktygrafu, wykrywającego ruch podczas snu i pozwalając na jego analizę.
Drzemkę zdefiniowano jako spanie między godziną 9:00 a 19:00. Po zakończeniu badania obserwowano uczestników jeszcze przez osiem lat. Naukowcy odkryli, że 5189 (6 proc.) z nich zmarło w tym okresie.
Wyższa śmiertelność przez drzemanie
Wykazano zatem, że dłuższe drzemki oraz te między 11:00 a 13:00 i 13:00 a 15:00 wiązały się z wyższą śmiertelnością. Wzięto pod uwagę inne czynniki wpływające na liczbę zgonów, m.in. dane demograficzne, masa ciała, długość snu nocnego czy nałogi.
- Aby zachować zdrowie i zmniejszyć ryzyko zachorowania na niebezpieczne schorzenia, takie jak choroby serca i cukrzyca, konieczne jest zapewnienie sobie od siedmiu do dziewięciu godzin dobrej jakości snu w nocy - powiedziała dr Chelsie Rohrscheib, neurobiolożka i specjalistka od snu.
Badanie miało parę ograniczeń, np. opierało się na wykrywaniu ruchu, a nie aktywności mózgu, a przedział czasowy na drzemkę był zbyt obszerny - niektórzy w tych godzinach byli w trakcie nocnego snu.
Mimo wszystko "osoba, która potrzebuje codziennych drzemek, aby przetrwać dzień, prawdopodobnie nie śpi wystarczająco w nocy lub ma schorzenie powodujące senność w ciągu dnia", jak twierdzi dr Rohrscheib.
Amerykańska Akademia Medycyny Snu zaleca zdrowym dorosłym osobom, aby ograniczyli drzemki do nie dłuższych niż 20-30 minut wczesnym popołudniem, ponieważ mogą one poprawić czujność i wydajność w ciągu dnia. Dłuższe natomiast zazwyczaj powodują ospałość i złe samopoczucie przez popołudnie.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 87 tys. obserwujących nasz fanpage - polub GeekWeek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!