Reklama

Prosty test wykryje chorobę Alzheimera 3 lata przed jej atakiem

Naukowcy opracowali test, który z 90-procentową dokładnością stwierdzi, czy w ciągu najbliższych trzech lat zapadniemy na chorobę Alzheimera.

Obecnie na świecie ponad 44 miliony osób cierpią na chorobę Alzheimera, a do 2050 r. ich ilość ma znacznie wzrosnąć. Zanim pojawią się pierwsze zauważalne symptomy choroby, mózg jest zazwyczaj już na tyle zmieniony, że leczenie nie przynosi zbyt dobrych efektów. Stąd potrzeba opracowania i wdrożenia testu, który wykryje schorzenie odpowiednio wcześnie.

Zespół naukowców z Gerogetown University przez 5 lat badał próbki krwi 525 osób powyżej 70. roku życia. Przyjrzano się 53 z nich, którzy zapadli na chorobę Alzheimera i odkryto, że w porównaniu do osób zdrowych, ich krew różniła się poziomem 10 tłuszczów. To one mogą stanowić bardzo dobry marker ostrzegający przed chorobą, nawet na trzy lata przed pierwszymi symptomami.

Póki co, nie wiadomo co sprawia, że poziom wspomnianych tłuszczów się zmienia i w jaki sposób wpływa to na zmiany w mózgu. Naukowcy nie wiedzą też czy wykorzystując tę metodą chorobę Alzheimera można zdiagnozować jeszcze wcześniej niż 3 lata przed atakiem.

- Jest duże zapotrzebowanie na taki test. Ale musimy mieć dane pochodzące od większej grupy chorych, zanim będziemy mogli mówić o prawdziwym przełomie - powiedział Howard Federoff, jeden z neurologów biorących udział w badaniach.

Stworzenie nieskomplikowanego testu wykrywającego chorobę Alzheimera to jedno z najpilniejszych wyzwań w skutecznej walce z tą chorobą.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama