Reklama

Smog obniża IQ dzieci

Amerykańscy naukowcy odkryli, że dzieci żyjące w zanieczyszczonych miastach są narażone na niewielkie uszkodzenia mózgu.

Zespół uczonych z University of Montana przebadał dzieci mieszkające w Mexico City, które podzielono na dwie grupy: te, które miały w organizmie alipoproteinę ε4 i alipoproteinę ε3. U młodych pacjentów z pierwszej grupy - smog zawsze prowadzi do zmian w mózgu. Objawiają się one problemami z pamięcią krótkoterminową i nieznacznym spadkiem IQ. W testach na inteligencję dzieci takie osiągały wyniki o 10 punktów niższe od drugiej grupy.

Co więcej, u tej samej grupy badawczej pojawiły się drobne zmiany metaboliczne, które są powiązane z chorobą Alzheimera. Wyciągnięto wniosek, że smog zwiększa ryzyko wystąpienia tej choroby.

Wyniki najnowszych badań są problematyczne, bo dzisiaj duża część ludzkości żyje w metropoliach, w których smog jest na porządku dziennym. W praktyce oznacza to, że dzieci wychowujące się w zanieczyszczonych miejscach mogą odstawać pod pewnym względem od rówieśników żyjących w czystszych miastach.

Reklama

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: smog | choroba Alzheimera

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy