Reklama

Pierwszy lot japońskiego myśliwca X-2

Nowy japoński myśliwiec wykonany w technologii stealth wzbił się w powietrze – donosi PopSci. W przyszłości będzie rywalem amerykańskiego F-22 Raptor.

X-2 (ATD-X) został zaprezentowany w lipcu ubiegłego roku i jest bardzo ważnym osiągnięciem programu budowy przez Japonię myśliwca 5. generacji. Warto wiedzieć, że wciąż mamy do czynienia jedynie z demonstratorem, czyli konstrukcją na bazie której powstanie docelowa maszyna F-3. Japonia potrzebuje tego samolotu do zastąpienia amerykańskich F-15.

Początkowo Japończycy chcieli kupić F-22, ale amerykański rząd zdecydował, że tak przełomowa konstrukcja nie może być towarem eksportowym. Konieczne stało się opracowanie własnego samolotu - pomimo, że powojenne postanowienia wciąż zabraniają im posługiwanie się taką bronią w kontekście rozwiązywania sporów międzynarodowych.

Reklama

Japonia ma jednak powód, aby prowadzić tego typu prace. Są nim Chiny, czyli największy geopolityczny rywal, który prowadzi bardzo zaawansowane prace nad dwoma myśliwcami piątej  generacji.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama