Ta nagroda nazywana jest "polskim Noblem". Zwycięzcę poznamy 2 października

200 tysięcy za wybitne osiągnięcie naukowe. 2 października poznamy nazwisko naukowca, który dostanie Nagrodę Heisiga. Uniwersytet Wrocławski wręcza ją co dwa lata.

Jednym z nominowanych do Nagrody Heisinga jest prof. dr hab. Mariusz Jaskólski (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)
Jednym z nominowanych do Nagrody Heisinga jest prof. dr hab. Mariusz Jaskólski (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)123RF/PICSEL

To zdecydowanie najwyższa nagroda za osiągnięcia naukowe, którą może zdobyć polski naukowiec. Chodzi o Nagrodę Heisinga w wysokości 200 tysięcy złotych, która co dwa lata jest wręczana na Uniwersytecie Wrocławskim.

Najpierw 20 polskich uczelni biorących udział w programie Inicjatywa Doskonałości Uczelnia Badawcza wytypowało 8 swoich kandydatów. Następnie spośród nich Kapituła Nagrody wyłoniła 3 nominowanych do drugiej edycji Nagrody Heisiga. Zwycięzcę poznamy 2 października 2023 r., a jego nazwisko zostanie ogłoszone przez rektora Uniwersytetu Wrocławskiego.

Spośród 8 kandydatów do nagrody nominowanych zostało trzech naukowców:

  • Prof. dr hab. Mariusz Jaskólski (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)- nauki chemiczne, krystalografia rentgenowska. Nominacja w uznaniu za badania strukturalne białek o dużym znaczeniu dla rozwoju medycyny i wkład w udoskonalenie metod krystalografii rentgenowskiej. 
  • Prof. dr hab. Tomasz Kapitaniak (Politechnika Łódzka)- nauki techniczne, mechanika i elektronika. Nominacja w uznaniu za badania nad chaotycznym zachowaniem układów dynamicznych w modelach z nauk inżynieryjnych. 
  • Prof. dr hab. Lechosław Latos-Grażyński (Uniwersytet Wrocławski)- nauki chemiczne, chemia organiczna. Nominacja w uznaniu za odkrycie odmienności strukturalnej porfiryn, które zaowocowało bogactwem innowacyjnych struktur o szerokim potencjale badawczym i aplikacyjnym.

O profesorze Mariuszu Jaskólskim nominowanym do nagrody Heisinga napisał w serwisie społecznościowym znany popularyzator polskiej nauki, Maciej Kawecki.

Pan Profesor odkrył fakt istnienia określonych białek w ludzkim mózgu oraz sposób ich agregacji (białka amyloidalnego), wyjaśniając mechanizm wielu schorzeń mózgu człowieka. Białka, które Pan Profesor odkrył w ludzkim mózgu pozwalają redukować ryzyko bardzo wielu chorób.
Maciej Kawecki w serwisie X (dawniej Twitter)

Pomysłodawcą i fundatorem nagrody jest prof. Norbert Heisig. To lekarz, urodzony w 1933 roku we Wrocławiu (dawniej Breslau). Od wielu lat wspiera Uniwersytet Wrocławski w zbieraniu funduszy na remonty zabytkowych gmachów. Jest honorowym prezesem Polsko-Niemieckiego Towarzystwa Uniwersytetu Wrocławskiego. Pragnieniem prof. Heisiga jest wyróżnienie polskiego uczonego, który prowadzi badania na najwyższym, światowym poziomie.

Nagroda wynosi 200 tys. zł i pod względem finansowym to najwyższe w Polsce wyróżnienie za dokonania naukowe. Wyróżnienie jest przyznawane co dwa lata, a najbliższe wręczenie Nagrody Heisinga odbędzie się 2 października.

Ukraina: Jak Ukraińcy uciekają z okupowanych terytoriówDeutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas