Amazon wyda 700 mln dolarów na przygotowanie ludzi do pracy z robotami

W kontekście tego amerykańskiego giganta najczęściej słyszymy o problemach związanych z warunkami pracy w jego centrach logistyczno-magazynowych, które uchodzą za bardzo trudne i często wywołują kontrowersje.

Dziś dowiadujemy się jednak, że Amazon ma zamiar dodatkowo przeszkolić 100 tysięcy zatrudnionych osób, aby te lepiej radziły sobie z pracą w zautomatyzowanym środowisku. Amerykański koncern przeznaczył na ten cel ogromną kwotę 700 milionów dolarów, a program potrwa do 2025 roku. Wszystko po to, żeby pracownicy odnaleźli się w swoim miejscu pracy, kiedy to za kilka lat zupełnie się zmieni, bo dużą część obowiązków przejmą roboty i maszyny.

Trzeba tu odnotować, że 100 tysięcy osób to blisko jedna trzecia wszystkich pracowników zatrudnianych przez firmę, więc mówimy o szeroko zakrojonych planach. Szybki rachunek pozwala też zauważyć, że na każdego pracownika przeznaczonych zostanie 7 tysięcy dolarów, co jest zjawiskiem naprawdę rzadko widzianym w tym sektorze. Inicjatywa obejmie zarówno pracowników do spraw technicznych, jak i innych działów firmy, jak sklepy, sieć transportowa, obsługa klienta i wiele innych. 

Reklama

Co ciekawe, Amazon chce szkolić również osoby, które wyrażają chęć późniejszej pracy poza firmą i oferuje im 95% pokrycie kosztów uzyskania certyfikatu czy dyplomu, który lepiej pasuje do ich predyspozycji i umiejętności. Poza tym, pracownicy mogą liczyć również na tydzień płatnego urlopu, aby uczestniczyć w Amazon Technical Academy, gdzie zdobędą nowe umiejętności. Czyżby włodarze Amazonu faktycznie zmienili swoje podejście do pracowników, a może to tylko marne próby podreperowania wizerunku, który jak wspominaliśmy regularnie jest nadszarpywany kolejnymi historiami o fatalnych warunkach pracy?

Trudno ocenić i pewnie przekonamy się za jakiś czas, ale jedno jest pewne - wszyscy musimy się przygotować na to, że za kilka lat krajobraz zatrudnienia będzie wyglądał zupełnie inaczej niż obecnie. Co prawda minie jeszcze dużo czasu, zanim większość czynności będą wykonywać roboty, ale proces automatyzacji postępuje w szybkim tempie i musimy nauczyć się pracować w tym zupełnie nowym środowisku. Poza tym, trzeba też brać pod uwagę, że poziom bezrobocia w wielu krajach spada i tak dzieje się również w Stanach Zjednoczonych, więc aby zyskać zdolnych pracowników trzeba im zaoferować zdecydowanie więcej niż wcześniej.

Źródło: GeekWeek.pl/techspot

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy