Naukowcy z MIT opracowali autonomiczną łódź do przewozu osób [FILM]

Dziś możemy się zapoznać z projektem Roboat II, czyli udoskonalonej wersji autonomicznej łodzi, która po 5 latach ciężkiej pracy jest gotowa do działania i przewozu pasażerów - czy to przyszłość transportu wodnego?

Na badaczy z Massachusetts Institute of Technology zawsze można liczyć, jeśli chodzi o nowe technologie, a tym razem laboratorium Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory (CSAIL) zaprezentowało nam rozwinięcie pomysłu autonomicznej łodzi Roboat. A skąd właściwie taki pomysł? Oczywiście nie wziął się z powietrza i jak tłumaczą naukowcy, zostali poproszeni o stworzenie konceptu floty autonomicznych łodzi do przewozu osób, która mogłaby sprawdzić się na wąskich kanałach miejskich konstytucyjnej holenderskiej stolicy, czyli Amsterdamu. 

Reklama

Jak łatwo się domyślić, na świecie jest dużo więcej takich miejsc, w których autonomiczne łodzie Roboat mogłyby pokazać swoje możliwości - transportując ludzi, odbierając śmieci, dostarczając paczki i wykonując wiele innych zadań. - Rozwijamy flotę Roboatów, które mogą dostarczać ludzi i dobra, a także łączy się z innymi jednostkami Roboat, żeby formować całe autonomiczne platformy umożliwiające wodne aktywności - tłumaczy profesor MIT, Daniela Rus.

Warto jednak zaznaczyć, że choć druga wersja Roboat jest większa, inteligentniejsza i może unieść większy ciężar, dzięki czemu jest w stanie przewozić nawet 2 dorosłe osoby, to nie oznacza to wcale, że… powinien to robić. Przynajmniej w obecnej formie, bo naukowcy nie opracowali jeszcze odpowiednich siedzeń, ochronnych barierek czy miejsca do przechowywania. Jednakże doskonale pokazuje, że taka funkcjonalność jest jak najbardziej możliwa i może być ciekawą alternatywą dla obecnych rozwiązań, szczególnie w takich miejscach jak Amsterdam czy Wenecja. Jeżeli zaś chodzi kwestie techniczne, to Roboat korzysta z podobnych algorytmów jak autonomiczne samochody, a do tego operuje w teoretycznie bezpieczniejszym środowisku, więc to nie powinno martwić potencjalnych użytkowników. Zaprezentowana wersja łodzi mierzy niecałe 2 metry, ale naukowcy MIT już zapowiadają, że pracują nad wersją 4-metrową, która będzie mogła przewozić 4-6 pasażerów.

Źródło: GeekWeek.pl/MIT

Geekweek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama