Oto Surena IV, najnowsze wcielenie robota humanoidalnego z... Iranu

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij

Jeśli myślicie, że tworzenie wszelkiej maści zaawansowanych robotów to tylko domena Japończyków, to bardzo, ale to bardzo się mylicie. Nad takimi wynalazkami pracują również inżynierowie z innych krajów.

Oto Surena IV, najnowsze wcielenie robota humanoidalnego z... Iranu
Oto Surena IV, najnowsze wcielenie robota humanoidalnego z... IranuGeekweek - import

Surena IV to najnowszy owoc ciężkiej, 11-letniej pracy inżynierów z Centrum Zaawansowanych Systemów i Technologii Uniwersytetu w Teheranie. Celem projektu jest budowa praktycznego robota, który będzie mógł zastąpić człowieka w wielu niebezpiecznych czynnościach.

Oglądając najnowszy film z prezentacji ciekawych możliwości robota, możemy pokusić się o stwierdzenie, że eksperymenty badawcze postępują w bardzo dobrym kierunku. Chociaż Surena IV w swojej sprawności nie może się równać np. ze słynnym robotem ATLAS od Boston Dynamics, to jednak jak na kraj, w którym jest budowany, to i tak duże osiągnięcie.

Inżynierowie informują, że nowa wersja robota ma usprawniony system motoryczny rąk i nóg. Dzięki temu potrafi trzymać butelkę z wodą, pisać na papierze, przenosić kartony, wchodzić po schodach, pokonywać przeszkody, a także trzymać smartfon, wykonać selfie i wywiercić otwór w ścianie za pomocą wbudowanej wiertarki.

Surena III ma 1,9 metra wysokości, waży 98 kilogramów i pracuje pod kontrolą popularnego oprogramowania Robot Operating System (ROS). Pozwala ono nie tylko zmienić humanoida w awatara człowieka za pomocą technologii VR, ale również dysponuje technologiami sztucznej inteligencji, które pozwalają mu porozumiewać się z ludźmi w języku angielskim i perskim.

Inżynierowie informują, że kolejna wersja Sureny, która ma pojawić się za dwa lata, będzie tak zaawansowana, że robot z powodzeniem ma zostać wykorzystany jako pomocnik dla żołnierzy na polu walki, osób starszych np. w szpitalach, a nawet będzie wspierał ratowników po wystąpieniu klęsk żywiołowych. Pożyjemy, zobaczymy.

Źródło: GeekWeek.pl/University of Tehran / Fot. University of Tehran

Geekweek
emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Przejdź na