Oto Surena IV, najnowsze wcielenie robota humanoidalnego z... Iranu

Jeśli myślicie, że tworzenie wszelkiej maści zaawansowanych robotów to tylko domena Japończyków, to bardzo, ale to bardzo się mylicie. Nad takimi wynalazkami pracują również inżynierowie z innych krajów.

Surena IV to najnowszy owoc ciężkiej, 11-letniej pracy inżynierów z Centrum Zaawansowanych Systemów i Technologii Uniwersytetu w Teheranie. Celem projektu jest budowa praktycznego robota, który będzie mógł zastąpić człowieka w wielu niebezpiecznych czynnościach.

Oglądając najnowszy film z prezentacji ciekawych możliwości robota, możemy pokusić się o stwierdzenie, że eksperymenty badawcze postępują w bardzo dobrym kierunku. Chociaż Surena IV w swojej sprawności nie może się równać np. ze słynnym robotem ATLAS od Boston Dynamics, to jednak jak na kraj, w którym jest budowany, to i tak duże osiągnięcie.

Reklama

Inżynierowie informują, że nowa wersja robota ma usprawniony system motoryczny rąk i nóg. Dzięki temu potrafi trzymać butelkę z wodą, pisać na papierze, przenosić kartony, wchodzić po schodach, pokonywać przeszkody, a także trzymać smartfon, wykonać selfie i wywiercić otwór w ścianie za pomocą wbudowanej wiertarki.

Surena III ma 1,9 metra wysokości, waży 98 kilogramów i pracuje pod kontrolą popularnego oprogramowania Robot Operating System (ROS). Pozwala ono nie tylko zmienić humanoida w awatara człowieka za pomocą technologii VR, ale również dysponuje technologiami sztucznej inteligencji, które pozwalają mu porozumiewać się z ludźmi w języku angielskim i perskim.

Inżynierowie informują, że kolejna wersja Sureny, która ma pojawić się za dwa lata, będzie tak zaawansowana, że robot z powodzeniem ma zostać wykorzystany jako pomocnik dla żołnierzy na polu walki, osób starszych np. w szpitalach, a nawet będzie wspierał ratowników po wystąpieniu klęsk żywiołowych. Pożyjemy, zobaczymy.

Źródło: GeekWeek.pl/University of Tehran / Fot. University of Tehran

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy