Po co komu kurierzy?! Autonomiczny robot StarShip sam odbiera i dostarcza przesyłki

Kurierzy powoli odchodzą do lamusa. W szybkiej ich likwidacji pozwolą autonomiczne roboty. Jednym z nich jest StarShip, który właśnie rozpoczął swoją pracę w Kalifornii.

Ta niewielka maszyna jest tania w eksploatacji i skuteczna w swojej pracy. Została zaprojektowana i zbudowana przez firmę StarShip Technologies, która należy do twórców popularnego komunikatora Skype. Robot jest inteligentny, w pełni autonomiczny, poruszać się może z prędkością do 6 km/h, dysponuje zasięgiem na poziomie 40 kilometrów i może być szybko ładowany.

Na jego pokładzie znalazł się odbiornik GPS, czujniki i kamery, dzięki którym robot może szybko, sprawnie i bezpiecznie poruszać się po miejskich chodnikach i ulicach, pośród przechodniów, samochód i rowerów. Wcześniejsze testy pokazały, że jego pojawienie się w mieście nie będzie stanowiło problemu. Nie wystąpiły też żadne niebezpieczne incydenty z nim związane.

Reklama

Dlatego firma postanowiła rozpocząć jego użytkowanie na terytorium USA. Urządzenie właśnie zaczęło pracę dla lokalnych firm kurierskich w Kalifornii. StarShip dostarcza przesyłki/jedzenie klientom i odbiera je od nich. Cały proces jest prosty, zautomatyzowany i opiera się na dedykowanej przez firmę aplikacji na smartfon lub tablet.

StarShip Technologies twierdzi, że dzięki ich robotowi przesyłki będą trafiały do odbiorców o wiele szybciej, niż w przypadku tradycyjnych ludzkich kurierów. Najważniejszą kwestią jest też cena usługi, która wynosi zaledwie 10 dolarów miesięcznie za dostarczenie/odebranie nieograniczonej liczby przesyłek. Przedstawiciele firmy zakładają jednak, że wraz ze wzrostem popularności usługi cena za nią z czasem spadnie do 3 dolarów.

Niedawno chińska firma Zhen Robotic wprowadziła do miast Państwa Środka autonomiczne żółte roboty, które zaczęły pracę dla sieci popularnych supermarketów Suning. Zakupy mogą być dokonywane bez wychodzenia z domu, ważyć ponad 10 kilogramów, a robot może dostarczać je do domu klientów z prędkością 12 km/h, na odległość nawet 5 kilometrów od sklepu ().

Źródło: GeekWeek.pl/StarShip Technologies / Fot. StarShip Technologies

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama