Poznajcie Jamoca, nowego robo-psa od Tencenta, chińskiego giganta od gier [FILM]

Tencent na świecie znany jest gównie z gier komputerowych, ale koncern nie ogranicza się i ma zamiar inwestować w najnowsze technologie, które pozwolą mu zawojować inne branże, w tym robotykę.

Jamoca to najnowszy i najbardziej zaawansowany robo-pies w historii firmy. Nad projektem od jakiegoś czasu pracują inżynierowie z owianego tajemnicą działu Robotics X Lab. To tam projektowane są i budowane roboty, które niebawem pojawią się na ulicach chińskich miast, gdzie zajmą się ich dbaniem o bezpieczeństwo, informowaniem mieszkańców o ważnych sprawach czy dostarczaniem przesyłek ze sklepów.

Robot został właśnie zaprezentowany w laboratorium w mieście Shenzhen. Jamoca przeszedł pomyślnie szereg trudnych testów, które muszą zaliczyć wszystkie tego typu maszyny. Robo-pies radzi sobie całkiem nieźle i w tej kwestii nie ustępuje swojej konkurencji, nie tylko z samych Chin, ale również Korei Południowej, Japonii czy Stanów Zjednoczonych.

Reklama

Czworonóg mierzy 1 metr długości, 50 cm szerokości, 75 cm wysokości i waży 70 kilogramów. Został wyposażony w technologie autonomiczne, laserowy system LiDAR i kilka kamer, które pozwalają mu zorientować się w przestrzeni oraz zmapować ją w czasie rzeczywistym, aby później móc szybciej i sprawniej się po niej poruszać. Inżynierowie z Tencenta widzą zastosowanie dla swojego robota w wykonywaniu inspekcji w obiektach przemysłowych i jako wsparcie dla służb ratunkowych.

Chociaż  na całym świecie jest już wiele robotów podobnych do Jamoca, jak np. Spot od Boston Dynamics, to jednak chińskie firmy mają i będą miały przewagę nad konkurencją, a to ze względu na cenę takich robotów. Urządzenie od Tencenta czy Unitree Robotics są nawet 5 razy tańsze od wynalazków innych firm, zatem nie dziwi fakt, że firmy częściej sięgają po rozwiązanie inżynierów z Państwa Środka.

Źródło: GeekWeek.pl/Tencent / Fot. Tencent/Robotics X Lab

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy