Robo-pies wyposażony w działko snajperskie. To się dzieje naprawdę

Firmy zajmujące się rozwijaniem technologii robotów od lat zapowiadały, że tego typu urządzenia są tworzone z myślą o pokojowych zamiarach i pomaganiu nam w codziennym życiu. Niestety, to były bajki.

Firmy zajmujące się rozwijaniem technologii robotów od lat zapowiadały, że tego typu urządzenia są tworzone z myślą o pokojowych zamiarach i pomaganiu nam w codziennym życiu. Niestety, to były bajki.
Ghost Robotics prezentuje robo-psa z karabinem snajperskim /Ghost Robotics /materiały prasowe

Teraz już stało się jasne, jaki cel przyświeca wielu firmom budującym np. robo-psy. Czworonogi dołączą do żołnierzy, zostaną wyposażone w broń i będą im służyły na polach walki. Pierwsze z nich niedawno pojawiły się w szeregach amerykańskich Marines, a teraz nowy model został wyposażony w broń snajperską. 

Chodzi tu o robot o nazwie Vision 60. Zaprojektowała go i zbudowała amerykańska firma Ghost Robotics. Na jej profilu na Twitterze pojawiła się fotka, na której możemy zobaczyć robo-psa wyposażonego w urządzenie o nazwie Special Purpose Unmanned Rifle.

Reklama

Jest to platforma, która pozwala oddawać precyzyjne strzały na duże odległości w najróżniejszych warunkach, zarówno w dzień, jak i w nocy. Z ujawnionych informacji wynika, że broń może strzelać 6,5-milimetrowymi nabojami Creedmoor, czyli amunicją karabinową, która została opracowana z myślą o neutralizacji celu w promieniu nawet do 1200 metrów.

Robot Vision 60 z wyglądu przypomina robo-psa o nazwie Spot od Boston Dynamics. Warto tutaj podkreślić, że wcześniej ta firma była własnością DARPA, zatem bazują one na tych samych technologiach, jednak są przeznaczone do nieco innych zastosowań. Przedstawiciele firmy informują, że Vision 60 będzie służył u boku żołnierzy w trakcie działań militarnych. Ma być wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt obserwacyjny.

Tymczasem drugi robot o nazwie Minitaur będzie patrolował bazy wojskowe, by zapewnić żołnierzom i personelowi najwyższy poziom bezpieczeństwa. Robot może też wesprzeć w pracy saperów i strażaków. Ghost Robotics na początku przyszłego roku ma zaprezentować zupełnie nowego robo-psa. Na jego pokładzie ma znaleźć się system noktowizyjny i termowizyjny. Wszystkimi robotami można sterować za pomocą kontrolera lub smartfonu. Oczywiście, mogą one również poruszać się w trybie autonomicznym.

Pentagon przeznaczył w ostatnich latach ogromne środki finansowe na budowę pierwszego interfejsu mózg-komputer, za pomocą którego żołnierze mogliby komunikować się pomiędzy sobą a robotami. Ghost Robotics ma nieco większe plany niż robo-psy. Firma współpracuje z rządem w kwestiach budowy pierwszych robotów na potrzeby Sił Kosmicznych. Maszyny mają pojawić się na planowanej przez Pentagon militarnej stacji kosmicznej oraz pierwszej placówce amerykańskiej armii na powierzchni Księżyca.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Ghost Robotics | Robot | Pentagon | robo-pies | broń | militaria | geekowski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama