T-HR3, czyli humanoidalny robot Toyoty, w końcu sterowany bezprzewodowo

Japoński producent pochwalił się właśnie, że jego maszyna doczekała się znaczącego upgrade’u specyfikacji, a mianowicie implementacji technologii łączności 5G.

Prezentacji T-HR3, czyli zaawansowanej trzeciej generacji humanoidalnego robota od Toyoty, doczekaliśmy się w listopadzie ubiegłego roku. Już wtedy maszyna prezentowała fenomenalne możliwości, a jej ruchy bardzo precyzyjnie odwzorowywały te wykonywane przez jej operatora, dając nadzieję na szerokie zastosowanie podczas niebezpiecznych zadań, choćby w terenie.

Najnowsza wersja platformy Master Maneuvering System świetnie imituje ruchy człowieka, który siedzi w wyspecjalizowanym fotelu podłączony do wirtualnej rzeczywistości (za pomocą headsetu VR oraz kontrolerów na nogach i rękach), a wszystko za sprawą zaawansowanej sieci czujników, które podłączone są do większości stawów operatora.

Reklama

Do tej pory T-HR3 miał jednak jedno poważne ograniczenie, a mianowicie musiał być przewodowo podłączony do jednostki sterującej, co jak łatwo się domyślić bardzo ograniczało jego potencjał. To się właśnie zmieniło, a wszystko za sprawą bezprzewodowej łączności 5G, w którą wyposażono robota, co było możliwe dzięki współpracy Toyoty i japońskiego dostawcy usług komórkowych, NTT DoCoMo.

Dzięki temu zakres operacyjny humanoidalnej maszyny wzrósł do nawet 10 kilometrów, co daje jej zupełnie nowe możliwości. Toyota planuje publiczną demonstrację nowej wersji T-HR3, która odbędzie się 6 grudnia podczas odbywającego się w Tokyo International Exposition Center wydarzenia DoCoMo Open House. Na szczęście nie musimy tam być, żeby zobaczyć robota w akcji, bo producent podzielił się również filmikiem zwiastującym możliwości swojego dzieła.

Źródło: GeekWeek.pl/techspot/Fot. YouTube

Geekweek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy