Zobaczcie, jak zły człowiek znęca się nad psem, robo-psem o nazwie ANYmal

Nie lubię patrzeć na sceny ludzkiej przemocy wobec zwierząt, i chociaż ANYmal nie jest żywą istotą, to jednak jego ruchy są już na tyle podobne do zwierząt, że ze sporym dyskomfortem patrzę na przebieg jego testów.

Inżynierowie z Robotic Systems Lab z ETH Zurich zaprezentowali nowe zdolności robota o nazwie ANYmal, którego mogliśmy bliżej poznać podczas ostatnich targów elektroniki użytkowej CES 2019 w Las Vegas, gdzie pełnił rolę robo-kuriera dla Continentala. Teraz robot zdobył nowe umiejętności, które pozwolą mu sprawniej poruszać się w trudnym terenie, gdzie będą na niego czyhały różne zagrożenia.

ANYmal waży 35 kilogramów mierzy 70 centymetrów wysokości, porusza się na czterech nogach, posiada 12 ruchomych części i jest zdolny do przenoszenia ciężarów o wadze nieco przekraczającej 10 kilogramów. Ważne modyfikacje w jego mechanice i algorytmach sztucznej inteligencji, pozwoliły uodpornić go na uderzenia, kopnięcia i poślizgnięcia. Nawet najpotężniejsze kopnięcia nie są w stanie wyprowadzić go z równowagi, i zaraz po ich otrzymaniu, robot kontynuuje wcześniej powierzone mu zadania.

Reklama

W wykonywaniu i sprawnym poruszaniu się w różnym terenie pozwala mu również zaawansowane robotyczne ramię, ale robot testowany na poniższym filmie nie jest w nie wyposażony. Dzięki niemu ANYmal nie tylko może naciskać przyciski, chwytać za klamki i otwierać drzwi, ale również podnosić puszki lub śmieci oraz sprawnie wrzucać je do kosza.

Według zamysłu specjalistów ze Szwajcarii, maszyna świetnie będzie sprawdzała się jako pomocnik przy niebezpiecznych dla ludzi misjach w kopalniach, platformach naftowych lub gazowych. Robot ma też znaleźć zastosowanie w akcjach ratowniczych organizowanych po wystąpieniu naturalnych kataklizmów i misjach antyterrorystycznych.

ANYmal jest już bardzo zaawansowany technicznie i jego ruchy świetnie już imitują te dobrze znanym nam ze świata zwierząt. Dlatego jeszcze w tym roku ma trafić do komercyjnej sprzedaży, więc jeśli jesteście zainteresowani posiadaniem robo-zwierzaka, który pomoże ogarnąć Wam mieszkanie, to możecie go mieć za nieco ponad 12 tysięcy dolarów. Chyba nie jest to wygórowana kwota za tak zaawansowane technologicznie urządzenie?!

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. ETH Zurich

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama