Samsung F480 - prosty dotyk

Dotykowe telefony przestają być jedynie ciekawostką - kolejnym na to dowodem jest Samsung oraz jego F480.

Dotyk na stałe zagościł w telefonach komórkowych. Nie jest to już wyłącznie ciekawostka, ale dobre zastępstwo standardowych metod nawigacji. Obok HTC, wyzwanie Apple i jego iPhone'owi próbuje rzucić koreański Samsung. Jednym z jego asów w rękawie ma być F480. Jak sprawuje się w praktyce?

Na otwarcie

W pudełku znajdziemy telefon, zestaw słuchawkowy, kabel USB oraz coś na kształt skórzanego pokrowca, który możemy założyć zamiast tylnej części obudowy. Całość pełni wtedy rolę klapki, która chroni telefon. Standardowo telefon posiada pełną, aluminiową obudowę z tyłu. Z przodu natomiast obudowa ma kolor czarny, dodatkowo pokryty warstwą przezroczystego plastiku. Do tego dochodzą jeszcze srebrne przyciski - nie ulega wątpliwości, F480 prezentuje się naprawdę dobrze.

Reklama

Omawiany aparat ma wymiary 97,9 na 55 na 11,1 mm. Telefon dobrze leży w dłoni i jest lekki. Z przodu, obok głośnika, znajdziemy jeszcze kamerę do rozmów wideo. Generalnie, można by napisać, że F480 przypomina wyglądem iPhone'a, ale prawda jest taka, że większość telefonów z dotykowym interfejsem wygląda i wyglądać będzie podobnie. Zatem nie ma o czym mówić. Włączmy F480.

Zaczynamy dotykać

Po włączeniu telefonu zobaczymy menu główne - 12 kolejnych opcji takich jak Połączenia, Kontakty, Aparat, Galerie etc. Standard (wyświetlacz ma przekątną 2,8" i rozdzielczość 240x320). Ale każdą z tych opcji możemy (a raczej musimy) wybrać przy pomocy dotyku. Prawdziwą nowością jest natomiast kryjąca się na dole opcja Widżet. Za nią znajdziemy kolejne menu, w którym możemy dowolnie modyfikować według naszych potrzeb, przeciągając i upuszczając kolejne funkcjonalności takie jak Zegar, Kalendarz czy Odtwarzacz muzyczny.

Widżety przypominają dodatki, które znamy chociażby z Visty lub Mac OS. Pomysł jest ciekawy, ale słaby procesor F480 sprawia, że interfejs pracuje z pewnym opóźnieniem, przez co całe rozwiązanie nie sprawdza się tak dobrze, jak powinno. Znacznie lepiej w praniu wychodzą standardowe opcje takie jak wysyłanie SMS-ów (chociaż przydałaby się opcja klawiatury QWERTY) czy wybieranie numerów.

Nie zabrakło oczywiście galerii zdjęć, jednak trudno liczyć na tak efektowne rozwiązania, jak w iPhonie. Bez interfejsu multi-touch mamy jedynie do czynienia z prostym przerzucaniem zdjęć, zresztą nawet i to nie jest do końca łatwe, ponieważ interfejs dotykowy nie zawsze koresponduje z naszym wyborem (czytaj: trzeba nacisnąć więcej niż raz). Poza tym możemy liczyć na takie dodatki jak mini-gry. Jednak oprócz Widżetów nie znajdziemy tu nic, czego już byśmy nie widzieli w poprzednich telefonach korzystających z interfejsu dotykowego. Z drugiej jednak strony, F480 wywiązuje się naprawdę dobrze z powierzonego mu zadania telefonu z interfejsem dotykowym.

Multimedia

Poza interfejsem dotykowym F480 oferuje standardowe dla obecnych telefonów rozwiązania. Nie zabrakło aparatu 5 megapikseli CMOS z funkcją auto focus, lampą LED, stabilizatorem obrazu oraz takimi dodatkami jak funkcja rozpoznawania twarzy. Jakkolwiek ciekawie by to nie brzmiało, zdjęcia robione F480 wychodzą "jedynie" dobrze.

Przy okazji, na ekranie telefonu zrobiona fotografia prezentuje się gorzej, niż po zrzuceniu jej na komputer - warto o tym pamiętać.

Natomiast naprawdę dobrze sprawdza się opcja audio. Telefon ma zgrabnie przygotowany player audio, a zamontowane w urządzeniu głośniki sprawują się naprawdę ponad przeciętnie. Bardziej standardowo jest już w departamencie wideo - telefon obsługuje MPEG4, WMV, H.263, ale nakręcone przez niego materiały wideo są dość przeciętne. Mimo wszystko, F480 spokojnie można nazwać multimedialnym aparatem.

Jeszcze kwestie telekomunikacyjne. Przeglądarka, którą wykorzystuje F480 nie zaskakuje w żaden sposób - to nie poziom Touch Diamond czy iPhone'a - nie wykorzystano w odpowiedni sposób interfejsu dotykowego. Natomiast sam aparat korzysta ze standard HSDPA (7,2 Mb/s), co definitywnie należy pochwalić. Szkoda tylko, że w aparacie nie umieszczono modułu Wi-Fi.

Bateria

Według producenta bateria zamontowana w F480 wytrzyma około 3-4 godzin rozmów i 250 godzin w trybie czuwania. Rzeczywiście, trzeba przyznać, że telefon "trzyma" na jednej baterii naprawdę długo. Spokojnie możemy go ładować do 4 dni, przy standardowym wykorzystaniu. To dobry wynik.

Warto dotykać

W podsumowaniu F480 jawi się jako uproszczona wersja iPhone'a/Touch Diamond - telefon potrafi mniej, jego interfejs jest prostszy, nie ma części technologii, ale całość nadal spełnia powierzone mu zadanie. O F480 pomyśleć - kiedy cena jest przystępna.

PLUSY

- widżety,

- dobra bateria,

- wykonanie.

MINUSY

- brak Wi-Fi,

- nie zaskakuje niczym nadzwyczajnym

Specyfikacja telefonu - strona dalej

SPECYFIKACJA

Standard HSDPA (7,2 Mb/s)

Aparat

5 megapikseli CMOS + Auto Focus + aparat do wideorozmów

Lampa POWER LED, stabilizator obrazu, edytor zdjęć, funkcja SMILE SHOT, funkcja rozpoznawania twarzy (Face Detection)

Interfejs użytkownika w trybie panoramicznym

Wyświetlacz

2,8" 262K 240x320 LCD dotykowy

Funkcje

Funkcja mobile blogging

USB 2.0 / Bluetooth 2.0

Pliki audio: MP3/AAC/AAC+/WMA/AMR

Pliki video: MPEG4, WMV, H.263, H.263 + edycja video

Pełna obsługa przeglądarki internetowej

Wyszukiwarka Google

Radio FM z RDS

Pamięć

220MB + czytnik kart microSD

Wymiary

97,9 x 55 x 11,1 mm

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wideo | standard | bateria | iPhone | dotyk | telefon | Samsung
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy