SMS-owy robak przenosi się do Europy

Szkodliwa aplikacja o nazwie Sexy View, czyli robak atakujący telefony z systemem Symbian S60 3rd Edition, zbliża się do naszego kontynentu.

Według ekspertów z F-Secure, Sexy View to pierwszy SMS-owy robak, który na dodatek potrafi obejść proces weryfikacji, mający stanowić skuteczne zabezpieczenie najnowszych smartfonów.

Robak, oznaczony przez F-Secure jako Worm:SymbOS/Yxe, potocznie zwany Sexy View lub Yxe, ma swój początek w Chinach. Podobnie jak inny znany już szkodnik - Koobyface - używa do rozprzestrzeniania się listy kontaktów zapisanych w zainfekowanym smartfonie.

Opisywany robak wysyła z zainfekowanego telefonu pod znalezione w komórce numery SMS-a, zawierającego odnośnik do strony internetowej z erotycznymi zdjęciami. Twórcy szkodnika liczą na to, że adresaci SMS-a, otrzymawszy wiadomość od znanej sobie osoby, nie zachowają należytej ostrożności.

Reklama

Po wejściu na wskazaną przez SMS stronę użytkownik telefonu proszony jest o pobranie i zainstalowanie aplikacji o nazwie "Sexy View", rzekomo pochodzącej od producenta "Play Boy".

Po instalacji Yxe wykorzystuje znalezioną listę kontaktów do rozesłania wspomnianego SMS-a, a następnie przekazuje informacje o zainfekowanym telefonie do twórców szkodnika. Ci z kolei wykorzystują zebrane w ten sposób dane do wysyłania SMS-owego spamu.

Co istotne, opisywanego robaka można usunąć w prosty sposób. W menedżerze aplikacji zainfekowanej komórki należy zlokalizować nazwę szkodliwej aplikacji, która pojawiła się podczas instalacji i odnistalować ją. Plik logu (mr.log) oraz plik SISX (root.sisx) po odinstalowaniu robaka zostanie usunięty - informuje F-Secure.

Źródło: Dziennik Internautów
Dowiedz się więcej na temat: sexy | robak

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy