Tańsze SMS-y to więcej oszustw

PKPP Lewiatan, do której należą m.in. Plus, Era czy Telekomunikacja Polska, jest przeciwko regulowaniu rynku krótkich wiadomości SMS. Z kolei UKE podtrzymuje swoją decyzję i zapowiada niższe ceny SMS-ów w przyszłym roku.

W czwartek odbyła się konferencja prasowa Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, na której przedstawiono raport PricewaterhouseCoopers odnoszący się do projektowanej przez UKE regulacji rynku zakańczania wiadomości SMS.

Z raportu wynika, że sytuacja na polskim rynku komórkowym, a w szczególności stopień konkurencyjności rynku, nie uzasadnia potrzeby regulowania usług zakańczania SMS: Polski rynek telefonii komórkowej na poziomie detalicznym jest bardzo konkurencyjny. Wartości kluczowych wskaźników opisujących strukturę rynku (penetracja, koncentracja, migracje) w Polsce znacząco przewyższają wartości obserwowane w innych państwach UE. Ceny detaliczne SMS są znacznie niższe niż w większości krajów UE, a poziom obecnych stawek hurtowych jest na poziomie średniej UE.

Reklama

Konfederacja jest zdania, że wprowadzenie regulacji spowoduje spadek przychodów do budżetu państwa, a także odbije się na finansach operatorów, co z kolei przyczyni się do mniejszych inwestycji np. w rozwój sieci. Dodatkowo z raportu wynika, że niższe stawki za zakańczanie SMS zwiększają ryzyko występowania oszustw, np. masowego wysyłania wiadomości SMS z prośbą o oddzwonienie na numer premium. Z kolei asymetria międzynarodowych stawek zakańczania SMS może powodować zwiększenie wolumenu spam SMS od zagranicznych operatorów.

- Wyniki przeprowadzonych przez nas analiz nie uzasadniają wprowadzenia regulacji na rynku zakończenia SMS. W naszej opinii wprowadzenie tej regulacji w obecnej sytuacji rynkowej wydaje się być bezzasadne, a potencjalne korzyści z wprowadzenia regulacji mogą być niższe niż jej koszty . Jednocześnie, w naszej opinii, analiza przeprowadzona przez prezesa UKE w projektach decyzji nie zawiera wystarczającego uzasadnienia dla wprowadzenia regulacji - czytam w rekomendacji PKPP Lewiatan.

Autorzy raportu proponują UKE przeprowadzenie analizy detalicznego rynku SMS, w celu wykazania, czy występują na nim nieprawidłowości oraz wykonanie bardziej szczegółowej analizy substytutów, w tym możliwości substytucji przez usługi e-mail. Poleca się także przeanalizowanie ryzyka nadmiernej regulacji rynku detalicznego, w celu uniknięcia sytuacji, gdy operatorzy będą zniechęceni do dalszej redukcji cen detalicznych ze względu na ryzyko dalszego obniżenia cen hurtowych. A także wprowadzenie zasady wzajemności w celu uniknięcia asymetrii rozliczeń w przypadku ruchu przychodzącego z zagranicy.

Jednak prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej nie zamierza rezygnować z planów obniżenia cen wiadomości SMS. Przyznała, ze z jednej strony przychody operatorów spadną, ale jednocześnie operatorzy będą mniej płacić konkurentom za wysłanie wiadomości SMS do innej sieci. Uspokoiła jednak operatorów, ze stawki spadną dopiero za rok.

Media2
Dowiedz się więcej na temat: UKE | Orange Polska S.A.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy