A co gdyby tabletka była w stanie zastąpić męczące ćwiczenia? Proszę bardzo!

Wiele osób otwarcie deklaruje, że nie lubi aktywności fizycznej, a inne nie mają na nią czasu lub nie są w stanie trenować ze względu na wiek czy stan zdrowia. Skazane są więc na kiepską formę? Okazuje się, że niekoniecznie!

A co gdyby tabletka była w stanie zastąpić męczące ćwiczenia? Proszę bardzo!
A co gdyby tabletka była w stanie zastąpić męczące ćwiczenia? Proszę bardzo!Geekweek - import

Nowe badania pokazują, że niekoniecznie, bo jak odkryli właśnie naukowcy, mamy do dyspozycji pewien rodzaj białka, który potrafi dostarczyć do naszego organizmu kluczowe zalety aktywności fizycznej. Naukowcy z University of Michigan już wcześniej odkryli, że naturalnie występująca sestryna, bo o niej właśnie mowa, akumuluje się w mięśniach po intensywnym wysiłku fizycznym. Postanowili więc sprawdzić na zwierzętach, czy podwyższenie jej stężenia na skutek suplementacji, pomoże uzyskać pozytywne efekty związane z tym białkiem.

Zaczęli od trzech grup muszki owocówki - jedna była normalna, druga została pozbawiona zdolności do produkcji sestryny, a trzecia była nią mocno suplementowana. Wszystkie trzy grupy trenowały następnie fizycznie przez 3 tygodnie na specjalnie zaprojektowanej przez inżynierów z Wayne State University bieżni. Kiedy zdolności owadów do przedłużonego biegu i latania zostały dokładnie sprawdzone, naukowcy zauważyli, że typowe muchy zwiększyły swoją sprawność, te pozbawione sestryny nie, a grupa suplementowana mogła się pochwalić dużo większą poprawą niż tradycyjna - co więcej, efekty były podobne, nawet jeśli owady nie trenowały!

Co więcej, białko to potrafi najpewniej znacznie więcej niż tylko poprawiać wytrzymałość, bo powiązane badania z hiszpańskiego Pompeu Fabra University pokazują, że sestryna powstrzymuje atrofię unieruchomionych mięśni, co jest świetną informacją w kontekście osób ze schorzeniami wymagającymi długoterminowego leżenia. Naukowcy skupią się teraz na dalszym badaniu sposobu, w jaki sestryna jest wytwarzana w naszym organizmie i pracach nad stworzeniem odpowiedniego suplementu. Czy tym razem „trening w pigułce” w końcu okaże się prawdą? Czas pokaże.

Źródło: GeekWeek.pl/

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas