Najlepsze strony do pobierania muzyki. Za darmo i legalnie
Oprac.: Tomasz Wróblewski
Choć w dobie aplikacji takich jak Spotify czy Tidal pytanie o darmowe strony do ściągania muzyki wydaje się być archaiczne, wciąż wiele osób ściąga pliki z muzyką. Czy to legalne? Jak najbardziej, pod warunkiem, że muzyka ściągana jest z legalnych źródeł. Serwisy takie jak Jamendo czy Free Music Archive gromadzą tysiące utworów na licencjach Creative Commons. To idealne rozwiązanie dla miłośników muzyki i twórców.
Spis treści:
Czy pobieranie muzyki z internetu jest legalne?
Kiedyś pobieranie muzyki z internetu było niezwykle popularne. W końcu można było mieć najróżniejsze playlisty, bez wydawania mnóstwa pieniędzy na płyty CD. Niestety, nie zawsze pliki pobierane były ze sprawdzonych i legalnych źródeł. Dzisiaj, w dobie aplikacji do słuchania muzyki, takich jak Spotify czy Tidal, wiele osób rezygnuje ze ściągania muzyki, obawiając się, że jest to nielegalne. Nic bardziej mylnego! Pobieranie mp3 z internetu jest legalne pod jednym warunkiem - musi ona zostać wykorzystana na własny użytek.
Wykorzystanie plików muzycznych z internetu normuje ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Według jej zapisów, bez zezwolenia twórcy można skorzystać z udostępnionych w internecie plików tylko w zakresie własnego użytku osobistego. Oznacza to między innymi, że chcąc użyć pobranej piosenki do swojego filmu, który wstawiasz na YouTube - musisz mieć wykupioną odpowiednią licencję. Wówczas bez obaw możesz ściągać utwory i je wykorzystywać.
Najlepsze strony do pobierania muzyki za darmo
Ściąganie muzyki z internetu jest legalne - pod warunkiem, że zostanie ona pobrana z legalnego źródła i wykorzystana wyłącznie na własny użytek. Normuje to ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
W sieci można znaleźć mnóstwo serwisów, które oferują darmową muzykę - zarówno te popularną, jak i mniej mainstreamową, a nawet klasyczną.
ReverbNation to serwis, z którego można ściągnąć utwory należące do muzyki popularnej (pop, rnb, rap, country). Twórcy tej platformy skupiają się przede wszystkim na promowaniu młodych artystów. Dzięki temu, mało znanym muzykom w łatwy sposób udaje się dotrzeć do swoich fanów, a także nowych osób. Piosenki zamieszczone w serwisie dostępne są zarówno w formie streamingu, jak i można również pobrać je na dysk komputera.
Free Music Archive (FMA) to projekt powołany do życia przez radio WFMU, niezwykle popularne w Stanach Zjednoczonych. FMA to ogromna biblioteka najróżniejszych utworów - zarówno młodych artystów, jak i tych bardziej popularnych. Zbiór ten jest podzielony na gatunki, dzięki czemu z łatwością można wyszukać interesujące piosenki. Strona jest łatwa i intuicyjna w obsłudze.
SoundCloud to jeden z najpopularniejszych serwisów, gromadzących muzykę. Umożliwia on strumieniowe przesyłanie muzyki oraz bezpłatne pobieranie piosenek. Zakres gatunków muzycznych SoundCloud jest bardzo szeroki: od muzyki klasycznej, przez jazz, rock, pop po brzmienia elektroniczne. Znajdziesz tam dzieła zarówno znanych artystów, jak i dopiero wschodzących gwiazd. SoundCloud uważane jest za najlepszą alternatywę dla Spotify, w którym aby słuchać muzyki bez reklam należy opłacić subskrypcję.
Jamendo to serwis, w którym znajdziesz przede wszystkim niezależną muzykę - nie ma tam raczej mainstreamowych utworów. Można więc odkryć tutaj nowych artystów, a także znaleźć ciekawe, niewykorzystywane przez innych utwory do swoich filmów czy projektów. Strona ma przejrzysty interfejs i jest dość intuicyjna, zatem z łatwością znajdziesz i pobierzesz utwory należące do wybranego gatunku.
Musopen to z kolei serwis, w którym znajdują się utwory należące do muzyki klasycznej. Dzieła wyszukiwać można filtrując za pomocą kompozytora, wykonawcy, instrumentu czy epoki, z której pochodzą. Utwory można odsłuchiwać, ale również pobierać - do wyboru jest standardowa albo wysoka jakość dźwięku. Dodatkowo serwis oferuje bazę wiedzy o autorach i instrumentach muzycznych.