Apokaliptyczne sceny w Szkocji. Płonie "Wyspa Wąglika"

Na znajdującej się w północno-zachodniej części Szkocji wyspie Gruinard wybuchł potężny pożar obejmujący dosłownie cały obszar lądu. Mieszkańcy opisywali ukazujące się im sceny jako apokaliptyczne i z przerażeniem słuchali rozpaczliwego krzyku ptaków. Ogień zapłonął dokładnie w tym samym miejscu, w którym w trakcie II wojny światowej odbywały się tajne testy broni biologicznej.

O iście apokaliptycznych widokach mówili świadkowie obserwujący pożar mający miejsce na szkockiej "Wyspie Wąglika" wchodzącej w skład archipelagu Hebrydów. Pożoga objęła cały obszar lądu mający około dwóch kilometrów kwadratowych.

Już kilka dni przed zdarzeniem szkoccy strażacy wydali ostrzeżenia o zwiększonym ryzyku pożarów w wielu częściach kraju. Minęło zaledwie kilka dni i już mieszkańcy północno-zachodniej części Szkocji mogli zaobserwować spore obszary pokryte ogniem.

Gruinard nie jest zamieszkały przez ludzi, w związku z czym żadna osoba nie ucierpiała podczas incydentu. Jednak według relacji świadków znajdujących się na sąsiadującej wyspie, oddalonej o kilometr Wielkiej Brytanii, życie straciło wiele ptaków, których przerażające krzyki utkwiły w ich pamięci.

Reklama

Enigmatyczna historia Gruinard

Co ciekawe, "Wyspa Wąglika" skrywa w sobie niezwykłą tajemnicę. Otóż w 1942 roku Brytyjscy naukowcy przeprowadzili na niej testy broni biologicznej, powodując długotrwałe skażenie tego obszaru laseczkami wąglika. Właśnie stąd wzięła się jej nieoficjalna nazwa.

Testy wypadły nadzwyczaj skutecznie i dlatego postanowiono z tej formy broni zrezygnować. Zrzucenie jej na niemieckie miasta spowodowałoby trwające dziesięciolecia zanieczyszczenia, przez które nikt nie mógłby w tych obszarach zamieszkać. Co więcej, problemem byłaby niemożliwość ich szybkiego odkażenie.

W związku z powyższym po zakończeniu eksperymentów Brytyjczycy przez lata dekontaminowali wyspę i dopiero w 1990 roku ogłosili zakończenie tego procesu. Choć upłynęło od tego momentu sporo czasu, wciąż nie zaleca się odwiedzania tego enigmatycznego miejsca.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Szkocja | Wielka Brytania | wąglik | pożar

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy