Asteroida wielkości warszawskich wieżowców jutro zbliży się do Ziemi

W najbliższą środę (28.06) zbliży się do nas asteroida o długości dziesięciu autobusów, która pędzi w naszą stronę z prędkością prawie 42 000 km/h. Co wiemy na jej temat?

Wielka asteroida jutro zbliży się do Ziemi. Co o niej wiemy? (zdjęcie poglądowe)
Wielka asteroida jutro zbliży się do Ziemi. Co o niej wiemy? (zdjęcie poglądowe)123RF/PICSEL

Z głębin kosmosu przyleci do nas niezwykły gość, który pojawi się już jutro (środa 28.06) o godzinie 9 rano BST. Przybyszem będzie asteroida 2013 WV44. Do naszej planety zbliży się na odległość około 3 491 000 km (około dziewięciu razy dalej niż Księżyc), zatem nie grozi nam "bezpośrednie" spotkanie. Jednakże przez NASA została sklasyfikowana jako obiekt bliski Ziemi (NEO), który powinien być stale monitorowany. W kosmicznej skali odległość 3,49 mln km to jest dosłownie "rzut beretem".

Obiekt ma średnicę około 160 m, zatem jest większy niż brytyjski London Eye (135 m), a także, niż łódzka Atlas Arena, która powstała na planie koła o średnicy 135 m. Kosmicznej skale wielkością odpowiadają m.in. Sea Towers (Gdynia; 142 m wysokości), wieżowiec Chałubińskiego 8 (Warszawa; 150 m), Cosmopolitan (Warszawa; 160 m), InterContinental (Warszawa; 164 m), Warsaw Financial Center (Warszawa; 165 m), Centrum LIM (Warszawa; 170 m), czy Olivia Star (Gdańsk; 180 m).

Według wyliczeń astronomów asteroida 2013 WV44 okrąża Słońce co 910 dni. Ponadto specjalistyczne symulacje przeprowadzone przez CNEOS NASA JPL nie pokazują "żadnego bezpośredniego prawdopodobieństwa przyszłej kolizji".

Czym są obiekty NEO?

Jak pisze NASA: "NEO to komety i asteroidy, które zostały popchnięte przez przyciąganie grawitacyjne pobliskich planet na orbity, które pozwalają im wejść w okolice Ziemi. Komety, składające się głównie z lodu wodnego z osadzonymi cząstkami pyłu, pierwotnie powstały w zimnym zewnętrznym układzie planetarnym, podczas gdy większość skalistych planetoid uformowała się w cieplejszym wewnętrznym Układzie Słonecznym między orbitami Marsa i Jowisza".

Obiekty są klasyfikowane jako NEO, kiedy znajdą się w odległości mniejszej niż 1,3 jednostki astronomicznej (AU) od Słońca (jedna jednostka astronomiczna wynosi niecałe 150 mln km). Do końca 2022 roku obiektów tego typu wykryto 31 131, w tym 118 komet i 31 013 planetoid.

Z kolei jeśli dany obiekt kosmiczny ma więcej niż 140 m średnicy i przecina orbitę Błękitnej Planety, to uważany jest za potencjalnie niebezpieczny (PHO). Ponadto można wyróżnić grupę planetoid bliskich Ziemi (NEA), jest ich ponad 30 500, a także grupę krótkookresowych komet bliskich Ziemi (NEC) - tych jest ponad 100. Światowe zainteresowanie obiektami NEO zaczęło rosnąć od 1980 roku, kiedy ludzka świadomość potencjalnego zagrożenia płynącego z kosmosu zaczęła się zwiększać.

Co ciekawe wiele obiektów NEO ma orbity, które są podobne do ziemskiej, dzięki czemu w przyszłości mogą stać się celem kosmicznych misji naukowych, a także celem górnictwa kosmicznego. Jest to stosunkowo nowa gałąź przemysłu, która rozwija się w niezwykle szybkim tempie. Obecnie opracowywane są metody pozwalające na kosmiczne wydobycie poszczególnych surowców z asteroid.

Nie czas tracić ducha: Żołnierz po amputacji wraca na linię frontu w UkrainieDeutsche WelleDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas