Czy kobiety stają się piękniejsze po alkoholu?
Nie jest prawdą, że mężczyznom po kilku piwach kobiety wydają się atrakcyjniejsze – twierdził doktor psychologii Vincent Egan z uniwersytetu w Leicester. Kolejne badania potwierdzają jego tezę.
Zarówno mężczyźni trzeźwi, jak i będący pod wpływem alkoholu są w tym względzie równie niewyrobieni w smaku - uważa autor badań opublikowanych w "British Journal of Psychology" w 2012 roku.
Naukowiec zwerbował 240 ochotników - kobiet i mężczyzn, którzy będąc w różnych fazach oddziaływania alkoholu oglądali zdjęcia kobiet pod kątem oceny ich atrakcyjności i wieku. Wprawdzie będącym pod wpływem alkoholu kobietom niektóre twarze wydały się ładniejsze, jednak w przypadku mężczyzn takiej prawidłowości nie stwierdzono.
Zdaniem Egana dowodzi to, że teoria, według której pijackie łypanie wzrokiem jest u mężczyzn wyrazem hołdu dla atrakcyjności kobiet, jest nieprawdziwa.
Ani w przypadku kobiet, ani mężczyzn spożycie alkoholu nie miało wpływu na zdolność oceny wieku. Zdaniem Egana sugeruje to, że alkohol nie powinien być okolicznością łagodzącą w sądowych sprawach o seks z nieletnią.
Psycholog z Leicester nie ma jasności, dlaczego kobietom pod wpływem alkoholu niektóre twarze wydają się ładniejsze. Tłumaczą to tym, że kobiety są uczciwsze w swych opiniach w tym względzie od mężczyzn.
Jego badania potwierdziła właśnie grupa naukowców z Uniwersytetu w Bristolu. Badacze przeprowadzili zarówno testy laboratoryjne, jak też badania w terenie. Wszystko, aby ocenić, czy postrzeganie piękna zmienia się wraz z ilością wypitego alkoholu.
Ochotnicy, na których przeprowadzano badania pili albo alkoholowego drinka, albo bezalkoholowe placebo. Następnie przedstawiono im wizerunki 20 twarzy mężczyzn, 20 kobiet i 20 zdjęć krajobrazów.
Okazało się, że po kilku drinkach oceny atrakcyjności były wyższe dla wszystkich trzech grup obrazków. Naukowcy jednak postanowili sprawdzić jeszcze, jak osoby po alkoholu zachowują się w naturalnym środowisku, tzn. w pubie.
I tu na badaczy czekało spore zaskoczenie. Potwierdziły się bowiem badania doktora Vincenta Egana. Okazało się bowiem, że w obu grupach ocena atrakcyjności była podobna. Alkohol w naturalnym środowisku nie wpłynął w żaden sposób na postrzeganie atrakcyjności wskazanych osób.
Naukowcy jeszcze nie odkryli dlaczego wyniki badań laboratoryjnych tak skrajnie różnią się od badań terenowych.