Długoręka babcia, która je wszystko
Badania antropologów i relacje świadków mają dowodzić, że praludzkie istoty do dziś żyją w dżungli jednej z wysp Indonezji.
Hobbici z indonezyjskiej wyspy
Wyniki badań opublikowane w lutym 2010 r. potwierdzają, że H. floresiensis, zwany hobbitem, to rzeczywiście odrębny gatunek. Szczególnymi jego cechami były długie ręce i wzrost poniżej 1 m. Z badań zespołu kierowanego przez dr Debbie Argue z Australian National University wynika, że H. floresiensis wyemigrował z Afryki ponad 2 mln lat temu, a jego bezpośrednim przodkiem była praludzka istota zwana Homo habilis. Oznacza to, że linia hobbita wygasła zanim jeszcze pojawił się H. erectus, praprzodek naszego gatunku.
Przypominają istoty praludzkie
- Natrafienie na Homo floresiensis jest najbardziej ekscytującym odkryciem ostatnich 50 lat - oświadczył dr McNulty w wypowiedzi BBC. - Badane okazy mają niezwykłą budowę. Ich czaszki przypominają niektóre istoty praludzkie, które wymarły milion lat temu, z kolei inne części kośćca wyglądają jak szczątki istot sprzed trzech milionów lat. A przecież Homo floresiensis żyli jeszcze niedawno, koegzystowali z człowiekiem współczesnym.
- Kiedy mój kolega, holenderski paleontolog dr Gert van den Bergh w 2000 r. po raz pierwszy usłyszał historie o Ebu Gogo, myślał, że to typowe opowieści o skrzatach, znane wśród wielu ludów - wyjaśnia dr Richard Roberts z zespołu odkrywców H. floresiensis. - Gdy jednak natrafiliśmy na szczątki w grocie Ling Bua, trzeba było inaczej spojrzeć na legendy o Ebu Gogo. Tak nawet chcieliśmy z Gertem nazwać H. floresiensis, ale Mike Morwood, miłośnik książek Tolkiena, uparł się, by te istoty nazwać hobbitami.
Język, który przypomina szmery i trzaski
Czy jednak możliwe, by o hobbitach plemię Nage opowiadało od aż 12 tys. lat? Może więc historia Homo floresiensis nie skończyła się tak dawno temu?
Plemię Nage twierdzi, że Ebu Gogo często kontaktowały się z ludźmi i w głąb dżungli przeniosły się dopiero w XIX w., gdy centralny region wyspy zasiedlili holenderscy koloniści. Wg podanych w połowie sierpnia 2010 r. informacji, Nage spotykają Ebu Gogo również współcześnie.
Jedzą mięso, także ludzkie
Nadal żyją?
W ocenie dr Douglasa Hobbsa z zespołu, który odkrył H. floresiensis, to że hobbity nadal żyją na Flores jest mało prawdopodobne. Naukowiec zakłada jednak, że jest możliwe, iż te istoty przetrwały w okolicach wsi Boawae do XVIII, a nawet XIX w. Jeśli badania to potwierdzą, trzeba będzie wiele podręczników napisać na nowo.
Tadeusz Oszubski