Jesteś spokrewniony z faraonem? Sprawdź!

Badania szwajcarskiej organizacji iGENEA wykazały, że połowa europejskich mężczyzn jest genetycznie spokrewniona z faraonem Tutanchamonem.

Na potrzeby kanału Discovery uczeni mieli za zadanie odtworzyć DNA władcy. Okazało się, że profil DNA Tutanchomona należał do haplogrupy R1b1a2. Tę samą haplogrupę ma ponad 50 proc. europejskich mężczyzn, mają oni zatem wspólnego przodka z faraonem.

Znikomy procent współczesnych Egipcjan

Co ciekawe, profil genetyczny 70 proc. hiszpańskich i 60 proc. francuskich mężczyzn jest podobny do profilu władcy, a jednocześnie mniej niż 1 proc. współczesnych Egipcjan jest genetycznie spokrewnionych z Tutanchamonem.

Uczeni uważają, że haplogrupa R1b1a2 powstała około 9500 lat temu w okolicach Morza Czarnego i rozprzestrzeniła się po Europie wraz z rozwojem rolnictwa. Nie wiadomo kiedy i w jaki sposób ludzie z tą haplogrupą trafili do Egiptu.

Reklama

Możesz sprawdzić pokrewieństwo

iGENEA postanowiła wykorzystać wyniki swoich badań i oferuje usługę w ramach której można sprawdzić w jaki sposób jest się spokrewnionym z Tutanchamonem. Badania kosztują od 139 do 399 euro i cieszą się sporym zainteresowaniem.

Mariusz Błoński

Kopalnia Wiedzy
Dowiedz się więcej na temat: faraon | badania | DNA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy