Kto jest najbardziej znanym Polakiem?

W ocenie samych Polaków - oto wyniki najnowszych badań, poświęconych temu zagadnieniu.

Badanie zostało przeprowadzone przez Instytut Badawczy Millward Brown SMG/KRC w dniach 27-29 sierpnia 2010 roku.

Polska krajem o przeciętnym znaczeniu

Zanim jednak zapytano respondentów o najbardziej znane osobistości pochodzące z naszego kraju, poproszono ich o ocenę roli Polski na świecie. Okazało się, że większość Polaków (59,7 proc.) jest zdania, że Polska jest krajem o przeciętnym znaczeniu. Dla 13 proc. nasz kraj odgrywa bardzo istotną (3,3 proc.) lub raczej dużą (9,6 proc.) rolę. Jakiejkolwiek większej roli naszego kraju na arenie międzynarodowej nie dostrzega aż 27 proc. badanych.

Najbardziej sławni Polacy

Wróćmy jednak do sedna - za najbardziej sławnych uważani są Lech Wałęsa i Jan Paweł II (po 59 proc. wskazań - respondenci mogli bowiem wskazać kilka osób) . Następną w kolejności jest Maria Curie-Skłodowska, na którą zagłosowało 35 proc. badanych. 22 proc. jest zdania, że to Fryderyk Chopin jest najbardziej uznanym Polakiem, zaś 21 proc. rodaków myśli w ten sposób o Mikołaju Koperniku.

Reklama

Politycy i sportowcy

O postaciach takich jak Czesław Miłosz i Józef Piłsudski wypowiedziało się w ten sposób 12 proc. badanych. Dla 8 proc. to Adam Małysz jest najbardziej znaną, poza granicami Polski, osobistością . Lech Kaczyński jest najpopularniejszym Polakiem w ocenie 6 proc. zapytanych. Za najbardziej sławnych Polaków zaledwie 3 proc. ankietowanych uznało Krzysztofa Pendereckiego, Andrzeja Wajdę i Roberta Kubicę.

Badanie przeprowadzone zostało w ramach kampanii piwowarskiej "Tyskie".

opr. MT na podst. materiałów prasowych

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy