Reklama

Mają za nic Putina i jego wojnę! Pierwsze bociany już są w Polsce

Nie boją się wojny u naszych granic i już wylądowały w Polsce po długiej podróży z Afryki! Zdjęcia bocianów spacerujących po polskich polach szturmem podbijają media społecznościowe. To znak, że nadchodzi wiosna!

W ponurych czasach wojny w Europie z utęsknieniem czekamy na każdą dobrą wiadomość. W tej sytuacji trudno się dziwić radości, jaką w mediach społecznościowych wywołują zdjęcia ptaków zapowiadających nadejście wiosny. To naprawdę już się stało - do Polski przyleciały pierwsze bociany! Kolejni internauci informują, że te wspaniałe ptaki dostojnie spacerują po polach...

...a niektóre nawet pojawiły się w swoich gniazdach!

Już kilka dni wcześniej było wiadomo, że bociany zbliżają się do naszego kraju. Na grupie dyskusyjnej "Bociany lecą!" na fb można obserwować, jak ptaki z założonymi nadajnikami GPS powoli przemierzają Egipt kierując się wprost do Polski.

Reklama

Witamy was po długiej podróży!

Pierwsze bociany do Polski przylatują zazwyczaj na przełomie drugiej i trzeciej dekady marca. Ostatnie potrafią przylecieć nad Wisłę nawet w połowie maja. Wędrujące ptaki lecą bardzo wysoko i trudno je dostrzec gołym okiem. Przelatujące bociany obserwowano na wysokości ponad 1 kilometra. Na ogół nie uświadamiamy sobie, że właśnie nad nami szybują podniebni wędrowcy.

Tylko w co trzecim gnieździe samiec i samica zjawiają się w tym samym dniu. W pozostałych przypadkach jeden z ptaków przybywa z małym "poślizgiem". Średnio różnica między przylotem pierwszego i drugiego bociana wynosi 7 dni, ale niekiedy oczekiwanie na partnera przeciąga się do całego miesiąca. Najważniejsze dla wszystkich, że bociany zapowiadają wiosnę i przynoszą nadzieję, a ta w tych trudnych czasach jest nam bardzo potrzebna.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bociany | migracje zwierząt | wiosna | ptaki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy