Młodzi wymiatają! Gimnazjaliści budują łazika marsjańskiego

Polscy naukowcy i genialni studenci często realizują projekty, o których głośno jest nie tylko w polskich mediach. O miano profesjonalnych konstruktorów postanowili powalczyć teraz gimnazjaliści z Krakowa, którzy konstruują łazika marsjańskiego!

Uczniowie tworzą pojazd, który ma przetrwać trudne warunki panujące na Marsie
Uczniowie tworzą pojazd, który ma przetrwać trudne warunki panujące na Marsie123RF/PICSEL

Integrator powstaje w ramach działającej od kilku lat Robotics Academy w Gimnazjum Integracyjnym nr 74 w Krakowie. Uczniowie skupieni przy akademii mają już na swoim koncie sukcesy m.in. w międzynarodowych konkursach związanych z robotyką i programowaniem.

W tym roku postanowili podnieść poprzeczkę i stworzyć łazika marsjańskiego - Naszym celem jest zbudowanie łazika, który będzie mógł wystartować w zawodach European Rover Challenge (ERC) - opowiada Marcin Duda, koordynator grupy projektowej. - A więc maszyna, którą projektujemy musi spełniać ściśle określone parametry umożliwiające podjęcie hipotetycznej misji na Marsie - dodaje.

O jakich parametrach mowa? Jak tłumaczy nauczyciel z Krakowa łaziki zgłaszane do ERC muszą posiadać odpowiednią konstrukcję i zawieszenie dostosowane do nierówności występujących na czerwonej planecie.

Muszą być także sterowane za pomocą WiFi i posiadać kamery z funkcją bezprzewodowego przesyłu obrazu oraz manipulator, czyli ramię do pobierania próbek.

- Obecnie jesteśmy na etapie projektowania części mechanicznej i elektronicznej, konstrukcję łazika zaczniemy w połowie marca. Integratora tworzy siedmiu chłopców z trzeciej klasy. Zadanie, którego się podjęli jest niezwykle ambitne i z całą pewnością przewyższa poziom lekcji gimnazjalnych - komentuje Marcin Duda.

Łazik z Krakowa odniósł już pierwsze sukcesy na rodzimej arenie. Uczniowie realizujący projekt zostali laureatami ogólnopolskiego konkursu "Projekt z klasą" organizowanego przez wydawnictwo Nowa Era i zdobyli grant w wysokości dwóch tysięcy złotych na dalszy rozwój Integratora.

- Realizacja takiego projektu jest bardzo skomplikowana, również pod względem technicznym. Wymaga sporych nakładów finansowych. Tym bardziej cieszy nas, że zostaliśmy docenieni i nagrodzeni przez jury konkursowe - podsumowuje nauczyciel.

Gimnazjaliści mają już pewne doświadczenie w konstruowaniu robotów
Gimnazjaliści mają już pewne doświadczenie w konstruowaniu robotówmateriały prasowe

- Projekt ma charakter interdyscyplinarny, oznacza to że musimy stworzyć zespół który będzie zajmował się rozwiązywaniem problemów z wielu dziedzin podczas projektowania i  konstruowania łazika. Nasz zespół ma już pewne doświadczenie w realizacji podobnych konstrukcji, ponieważ od kilku lat konstruujemy autonomiczne roboty do walki sumo.

- Nasze roboty wygrywają z konstrukcjami starszych kolegów i koleżanek z liceów techników a ostatnio nawet ze studentami! (14.10.2015 - czwarte miejsce na 46 konstrukcji w zawodach Robocomp organizowanych przez studenckie koło naukowe "Integra" przy Akademii Górniczo- Hutniczej w Krakowie w kategorii Lego Sumo).

- Po wielu wspólnych dyskusjach podjęliśmy decyzje o samodzielnym wykonaniu pod opieką p. Marcin Dudy projektu łazika marsjańskiego - czytamy na stronie internetowej projektu.

Gimnazjaliści, trzymamy za was kciuki!

Gimnazjaliści wciąż poszukują części do swojego Łazika
Gimnazjaliści wciąż poszukują części do swojego Łazika123RF/PICSEL
materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas