Na południu Polski miało powstać ogromne jezioro. Wody Polskie rezygnują

Na terenie Kopalni Piasku Kotlarnia w województwie opolskim za kilka lat miał funkcjonował nowy zbiornik wodny. W planach było zwiększenie stopnia retencji w kraju i powstanie nowej okolicznej atrakcji. Teren po dawnej kopalni nie zostanie zagospodarowany z powodu "braku podstaw formalno-prawnych" i "licznych problemów środowiskowych".

Kopalnia Piasku Kotlarnia, Pole piaskowe Ortowice (od str. Grabówka)
Kopalnia Piasku Kotlarnia, Pole piaskowe Ortowice (od str. Grabówka)Piotr Borowiak/CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/deed.en)Wikimedia Commons

To miała być jedna z największych inwestycji w regionie. Rekultywacja obszaru o powierzchni 900 ha, z czego 850 ha miał zajmować sam zbiornik, a pozostałą część towarzysząca mu infrastruktura. Obiekt miał powstać do 2029 roku. Zgodnie z założeniami, kopalnia pod budowę miała przeznaczyć teren o powierzchni 550 ha, natomiast 350 ha Lasy Państwowe. Pojemność całkowita zbiornika wynosiłaby 40,6 mln m sześc. wody, z czego 24,3 mln m sześc. miała być rezerwą powodziową.

- Zbiornik będzie pełnił funkcję retencyjną, przeciwdziałając skutkom powodzi i suszy. Powstanie jako mokry, wypełniony wodą, uwzględniając rezerwę powodziową, która pomoże odciążyć zlewnię rzeki Bierawki na wypadek wezbrań. Jego budowa może także również wywrzeć pozytywny wpływ na stosunki wodne w okolicy. Zbiornik będzie rezerwuarem wody, odpowiadającym na liczne potrzeby mieszkańców. Dzięki zagospodarowaniu obszaru wokół zbiornika teren ten stanie się dostępnym dla mieszkańców i przyjezdnych miejscem rekreacji i odpoczynku. Z tego tytułu niewątpliwą korzyść odniosą gminy, których atrakcyjność turystyczna wzrośnie - informowały Wody Polskie na swojej stronie w 2023 roku.

Zbiornik wodny miał powstać w miejscu wydobycia piasku w Kotlarni na rzece Bierawka (zasilany jej wodami), niedaleko drogi krajowej 408 i granicy z woj. śląskim. Mniej więcej w połowie drogi między Kędzierzynem-Koźle a węzłem z autostradą A4.

Lokalizacja zbiornika (oprac. Karol Kubak)autorzy OpenStreetMapdomena publiczna

Zbiornik nie powstanie. Jak tłumaczą to Wody Polskie?

W lutym 2023 r. były huczne zapowiedzi, udostępniano zdjęcia z uroczystego podpisania współpracy. 12 sierpnia lokalny serwis kk24.pl opublikował materiał prezentujący lokalizację zbiornika Kotlarnia. W odpowiedzi Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie poinformowało o rezygnacji z inwestycji.

Wykonane w 2023 r. Studium wykonalności zidentyfikowało dwukrotny wzrost kosztów całkowitych do poniesienia w ramach realizacji zadania, tj. do kwoty 353 mln zł. Zidentyfikowano również brak podstaw formalno-prawnych dla jego realizacji przez PGW Wody Polskie. Dodatkowo na etapie przygotowawczym zidentyfikowano liczne problemy środowiskowe.
Czytamy w przesłanym portalowi kk24.pl komunikacie

GeekWeek wysłał maila w prośbą o rozwinięcie tego dość lakonicznego komunikatu. Szczególnie interesujące są "liczne problemy środowiskowe", których wyjaśnienia nie podano, próżno też szukać odpowiedzi na stronie instytucji.

Warto przypomnieć, że obszar ten położony jest na obszarze Obniżenia Bojszowa tuż przy granicy z Kotliną Raciborską. Otaczający kopalnie las jest jednym z korytarzy ekologicznych. W pobliżu znajduje się kilka pomników przyrody oraz Park Krajobrazowy Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich.

- Ochroną prawną objęto zwarte połacie lasów rudzkich i pszczyńskich, łąki i nieużytki towarzyszące gęstej sieci rzecznej, a także bardzo tu popularne stawy rybne oraz inne elementy przestrzenne, bezpośrednio lub pośrednio związane z zapoczątkowaną tu 750 lat temu działalnością Cystersów. Wzajemne przenikanie się elementów przyrodniczych i kulturowych stanowi charakterystyczną cechę tego obszaru. Ważną przesłanką utworzenia Parku była ochrona korytarza ekologicznego łączącego dorzecza górnej Wisły i górnej Odry, a poprzez Bramę Morawską również struktury przyrodnicze Europy Środkowej ze strukturami przyrodniczymi Europy Południowej - tak opisuje chroniony obszar Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego.

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Astronauci utknęli na ISS. W jakich warunkach spędzą kilka miesięcy?© 2024 Associated Press
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas