Najnowszy ranking powietrza. Polskie miasto na pierwszym miejscu

Europejska Agencja Środowiska opublikowała najnowszy ranking miast pod względem zanieczyszczenia powietrza. Lista pierwszy raz ma formę interaktywnej mapy, na której zaznaczono 415 miast, spośród których 323 z kompletnymi danymi zostały sklasyfikowane wg czystości powietrza.

EAŚ opublikowała najnowszy ranking czystości powietrza w Europie
EAŚ opublikowała najnowszy ranking czystości powietrza w EuropieTwitter

Dane ujawniły brutalną prawdę, że najbardziej zanieczyszczone są miasta w Polsce i Włoszech, podczas gdy te ze Skandynawii i państw bałtyckich należą do najczystszych na kontynencie.

Dyrektywa Europejskiej Agencji Środowiska ustaliła maksymalną wartość tolerowanego stężenia drobnego cząstek zawieszonych PMI na 25 µg/m3 na rok. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ma natomiast jeszcze bardziej rygorystyczny wskaźnik wynoszący 10 µg/m3.

Niestety polskie miasta nie mają czym się pochwalić pod względem jakości powietrza, wynika z najnowszego raportu EAŚ. Pierwsze miejsce od końca, czyli jednocześnie miano najbardziej zanieczyszczonego miasta w Europie, należy do Nowego Sącza ze średnią wartością 27,3 µg/m3.

Druga od końca jest włoska Cremona, a niechlubne podium zamyka chorwacki Slavonski Brod. W końcowej dziesiątce znajdują się jeszcze takie polskie miasta jak Zgierz, Piotrków Trybunalski, Kraków i Żory.

W których państwach znajdują się miasta najbardziej przyjazne pod względem czystości powietrza? Złoty medal należy do Umeå w Szwecji ze średnią wartością 3,7 µg/m3, na drugim miejscu znajduje się fińskie Tampere zwane "Manchesterem Północy", a to z powodu jego przemysłowej historii. Trzecia lokata należy do portugalskiego Funchal na Maderze. W czołowym TOP10 znajdują się jeszcze Tallinn (Estonia), Bergen (Norwegia), Upssala (Szwecja), Narva (Estonia), Salamanca (Hiszpania), Sztokholm (Szwecja) i Tartu (Estonia).

Pod poziomie całych państw najczystsze powietrze okazuje się być w niedalekiej, nadbałtyckiej Estonii.

Aby sporządzić listę, Europejska Agencja Środowiska wykorzystała dane pochodzące od 323 miast, prezentujące dzienne stężenie cząstek zawieszonych PMI do obliczenia średniego rocznego stężenia. Uwzględniono tylko miasta, które skompletowały przynajmniej 75% zasięgu danych czasowych.

"Do zobaczenia..." na KorfuIplaIPLA
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas