Niepokojące zjawisko. Ludzie boją się wychodzić z domu
Mieszkańcy miasta Pune w zachodnich Indiach muszą zmagać się z plagą, przez którą nie mogą opuścić swoich domów. Na niebie widać wirujące chmury, które przywodzą na myśl murmuracje ptaków. Jednak są to w rzeczywistości gigantyczne roje komarów. Niektórzy porównują zjawisko do żywego tornada.
Tornada komarów terroryzują miasto
Na filmie udostępnionym na X widać, jak czarne chmary unoszą się nad miastem Pune w zachodnich Indiach. Do złudzenia przypomina to murmuracje ptaków, jednak w tym wypadku mamy do czynienia z owadami. Dokładniej, są to gigantyczne chmary komarów.
Jak donosi serwis Metro.co.uk, niektórzy mieszkańcy porównali ten widok do żywego tornada. Tak ogromna liczba kąsających komarów stanowi niebezpieczeństwo dla mieszkańców. W związku z czym, wielu nie rusza się z domów. W izolacji pozostają zwłaszcza dzieci, którym nie wolno spędzać czasu na świeżym powietrzu, dopóki chmary komarów nie ustąpią.
Komary ciągną do wody
Jak podają lokalne media, wzrostu liczebności komarów upatruje się we wzroście poziomu wody w rzece Mula Mutha. Wzrost poziomu wody i zwiększona wilgotność powietrza to idealne warunki do rozmnażania się tych owadów.
W rezultacie widzimy całe chmary tych owadów zbierające się w gigantyczne roje przypominające tornada. Mieszkańcy dzielnicy Kharadi twierdzą w wywiadzie dla ANI News, że komary zajmują miasto już od trzech lub czterech dni. Wielu mieszkańców odczuwa z tego powodu trudności, chociażby w drodze do pracy czy załatwianiu codziennych sprawunków.
Co więcej, komary stanowią śmiertelne zagrożenie ze względu na to, że są odpowiedzialne za rozprzestrzenianie kilku chorób tropikalnych, w tym dengi, malarii, chikungunya i żółtej febry.
Statystyki są bezlitosne, w Indiach co roku w wyniku ukąszenia przez komary zostaje zarażonych blisko 40 milionów ludzi. Dlatego tak ważne jest, aby nie wypuszczać dzieci z domów i samemu również się nie wychylać bez konkretnego powodu.
Choroby przenoszone przez komary występują przez cały rok w strefie klimatu zwrotnikowego. A pora monsunowa jeszcze bardziej sprzyja ich namnażaniu się. Trwa od czerwca do września.