Nowa trasa łazika Curiocity na Marsie. Inna droga na Mount Sharp
Zespół obsługujący łazik Curiosity zmienił swoją trasę na Marsie i wybrał alternatywną drogę na Mount Sharp. Było to spowodowane chęcią uniknięcia skał o ostrych krawędziach, które mogłyby wyrządzić szkody w kadłubie i w kołach robota.
Prawie przez cały marzec łazik wspinał się po zboczach na Greenheugh Pediment - powierzchni, która położona jest przed Mount Sharp.
18 marca zespół misji zauważył nieoczekiwaną zmianę pokrycia terenu. Powierzchnia okazała się bardzo nierówna, były tu bardzo liczne ostre skały, które zostały "zaostrzone" przez wiatr i piasek. Naukowcy zgodnie uznali, że w ciągu prawie 10 lat misji łazika na Czerwonej Planecie nie widzieli czegoś podobnego.
Koła robota niestety szybko się zużywają ze względu na trudny teren występujący na Marsie. Inżynierowie znaleźli sposób na spowolnienie "niszczenia" kół i zastosowali specjalny algorytm kontroli trakcji. Algorytm pomaga dostosować prędkość łazika w zależności od skał, na które się wspina.
Oprócz ostrych skał, jednym z najtrudniejszych terenów, po których może się poruszać się robot to obszary piaszczyste. Łazik bardzo łatwo grzęźnie w bardzo sypkim materiale.
Mimo, że obszar był wcześniej zbadany za pomocą zdjęć orbitalnych, trzeba było zobaczyć teren z bliska, aby dowiedzieć się o charakterze podłoża.
Został wyznaczony alternatywny kurs dla łazika, który wspina się na Mount Sharp już od 2014 roku. Nowa trasa zakłada powrót łazika do miejsca, które już wcześniej zbadał. Dalej będzie starać się omijać nieprzyjazny teren w poprzek Greenheugh Pediment.
Podczas wspinaczki Curiosity jest w stanie badać różnego rodzaju warstwy osadowe, które zostały ukształtowane przez wodę miliardy lat temu. Warstwy te pomagają naukowcom zrozumieć, czy mikroskopijne życie mogło przetrwać w dawnym marsjańskim środowisku.
"Z daleka możemy zobaczyć głazy wielkości samochodu, które zostały przetransportowane z wyższych poziomów Mount Sharp - być może przez wodę podczas w wilgotnej erze Marsa" - powiedział Ashwin Vasavada, naukowiec projektu Curiosity w JPL.