Odnaleziono wielkie mumie krokodyli w nienaruszonym egipskim grobowcu

Zdarza się, że w egipskich grobowcach odnajdywane są mumie zwierząt. Jednakże ostatnie odkrycie zastanawia archeologów, ponieważ oprócz tego, że odkopano zmumifikowane krokodyle, to jeszcze zostały one zmumifikowane w szczególnie niezwykły sposób.

Do odkrycia doszło w Qubbat al-Hawā na zachodnim brzegu Nilu. W grobowcu datowanym na V wiek p.n.e. archeolodzy znaleźli zmumifikowane szczątki pięciu wyizolowanych czaszek krokodyli, a także pięć zmumifikowanych częściowych szkieletów tych zwierząt - były one w różnym stanie zachowania i kompletności.

Cyberataki na Polaków zdarzają się coraz częściej! [WYWIAD Interii]

Do tej pory bardzo niewiele z odnalezionych dotąd zmumifikowanych krokodyli zostało szczegółowo przebadanych, ponieważ często są one pokryte żywicą lub bitumem, by powstrzymać rozkład. Sprawia to, że ich wnętrzności są bardzo trudne do wyizolowania. W nowych analizach naukowcy posłużyli się m.in. tomografią komputerową i radiografią.

Reklama

Zauważono, że mumie nowoodkrytych krokodyli należą do dwóch gatunków: krokodyla zachodnioafrykańskiego i krokodyla nilowego. Długość szczątków wynosi od 1,5 m do aż 3,5 m. Ponadto archeolodzy zaobserwowali, że metoda konserwacji różni się od metod, które zostały zarejestrowane na innych stanowiskach. Główną "zmianą" jest to, że nie odnaleziono dowodów na użycie żywicy, czy ingerencji w narządy wewnętrzne zwierząt.

Naukowcy sugerują, że krokodyle były złożone w piasku, by ich ciała wysuszyły się w sposób naturalny. Taka metoda powoduje, że większość okazów odnajdywanych jest w złym stanie. Jednakże jedna mumia zwierzęcia odznaczała się "nienaruszoną skórą i tkankami miękkimi".

Zauważono również, że zwierzęta nie posiadają żadnych obrażeń fizycznych, przez co archeolodzy uważają, że gady zostały zabite przez uduszenie, utonięcie lub przegrzanie w słońcu. Ponadto nie do końca wiadomo, w jaki sposób zostały one złapane, ponieważ wiadomo, że ciała zwierząt doznają uszkodzeń m.in. od lin w trakcie łapania.

W artykule można przeczytać: "Użycie lnu i owijania w maty zostało udokumentowane dla niektórych okazów, ale nie jest jasne, czy dotyczyło to wszystkich zwierząt, ponieważ ten materiał organiczny mógł zostać zjedzony przez owady [...] Najbardziej uderzającą cechą tej kolekcji krokodyli jest duża różnorodność stanu zachowania mumii". A także "Stwierdza się, że sposób, w jaki mumie te zostały przygotowane, jak również zaobserwowane zmiany w rodzaju "produktu końcowego", nie przypominają żadnego innego materiału krokodyla opisanego do tej pory. Metoda przygotowania sugeruje epokę przedptolemejską".

Archeolodzy uważają, że mumie krokodyli miały być częścią podróży zmarłego do życia pozagrobowego oraz mogły być darem dla bogów - szczątki miałyby być sposobem na zdobycie przychylności. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie PLOS ONE.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Archeologia | Egipt | mumie | Krokodyl | odkrycia naukowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy