Sztuczna inteligencja śledzi ludzi w sieci i przewiduje rozwój COVID-19

Sztuczna inteligencja przeanalizowała tysiące wpisów o COVID-19, które internauci publikują w mediach społecznościowych. Dzięki temu potrafi wskazać precyzyjnie pojawienie się ognisk koronawirusa na sześć tygodni wcześniej. Amerykanie zyskali potężną broń w walce z COVID-19.

To jest tak oczywiste, że aż dziwne, że nikt wcześniej na to nie wpadł. Grupa naukowców ze Stanów Zjednoczonych postanowiła w niezwykły sposób użyć sztucznej inteligencji do walki z koronawirusem. Powstał specjalny algorytm, który analizuje treści publikowane w mediach społecznościowych. Ludzie zauważający u siebie pierwsze symptomy choroby najczęściej dzielą się tą informacją z rodziną czy znajomymi w internecie. Program sprawdza, w których rejonach USA takich wpisów pojawia się najwięcej i na tej podstawie potrafi przedstawić prognozę rozwoju pandemii.

Reklama

Sztuczna inteligencja bierze także pod uwagę hasła najczęściej wpisywane w wyszukiwarkę Google. Jeśli w danym regionie gwałtownie rośnie liczba zapytań o "testy na COVID-19" można przypuszczać, że właśnie tam będzie wkrótce problem z koronawirusem.

Kolejnym elementem pozwalającym na ustalenie prognozy rozwoju pandemii są pytania wpisywane przez internautów do Google Maps czy Apple Maps. Tam, gdzie wkrótce można spodziewać się nagłego wzrostu liczby zakażeń ludzie najczęściej wpisują hasła "znajdź najbliższy punkt testów na COVID-19" czy "lekarz w pobliżu".

Program z pomocą modułu sztucznej inteligencji analizuje zebrane informacje z mediów społecznościowych i porównuje je do danych historycznych od czasu pojawienie się pandemii. Efekty działania nowego algorytmu okazały się zdumiewające - sztuczna inteligencja potrafiła na sześć tygodni wcześniej wskazać, gdzie pojawią się ogniska koronawirusa.

Okazało się, że dzięki analizie mediów społecznościowych sztucznej inteligencji udało się trafnie przewidzieć pojawienie się 87% ognisk koronawirusa

W Stanach Zjednoczonych od grudnia ub. roku zaczyna  rozprzestrzeniać się nowy, bardziej zakaźny subwariant Omikrona XBB1.5. Do końca grudnia stanowił on 40,5 proc. nowych zakażeń Covid-19 wśród Amerykanów. Algorytm z wykorzystaniem sztucznej inteligencji pozwoli lekarzom opracować właściwą strategię na walkę z nową falą pandemii. 

Czytaj na Antywebie | YouTuber zdradza swoje zarobki. Dochód jest gigantyczny

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: koronawirus | Covid 19 | USA | Sztuczna inteligencja | pandemia koronawirusa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy