Ostrze nie z tej planety - skąd wzięło się w starożytnym Egipcie?

Znaleziono je w 1922 r., kiedy to odkryto miejsce pochówku faraona Tutanchamona. Pochodzący z około 1300 r. p.n.e sztylet wykonano z materiału, który nie pochodził z Ziemi. Jak to możliwe?

Ostrze na dole to słynny sztylet nie z tej planety
Ostrze na dole to słynny sztylet nie z tej planetymateriały prasowe

Cofnijmy się w czasie o prawie sto lat. Odkrycie nienaruszonego grobowca egipskiego władcy stało się medialną sensacją. Wyobraźnię rozpalały nie tylko bogactwa, którymi był wypchany grób z oznaczeniem KV62, ale i późniejsza "klątwa Tutanchamona", która do 1930 r. uśmierciła wszystkich członków ekspedycji poza stojącym na jej czele Howardem Carterem.

Prawdziwość rzekomej klątwy to jednak temat na inny artykuł. W tym, który obecnie czytacie chcemy przybliżyć wam tajemnicę znalezionego w grobowcu sztyletu o dosłownie pozaziemskim pochodzeniu.

Broń ta przez lata fascynowała badaczy. Już w latach 60. ubiegłego wieku zaczęto podejrzewać, że jej ostrze może być nie z tej planety. Nie mówimy tutaj jednak o śladach technologii pozostawionej przez kosmitów, którzy według niektórych pomagali również w budowaniu piramid. Ostrze spoza Ziemi zostało zrobione z... meteorytu żelaznego. Zastanawiające jest to, że Egipcjanie i ich sąsiedzi byli świadomi możliwości wytwarzania broni i innych przedmiotów ze "skał z nieba" około 2000 lat wcześniej niż Europejczycy.

Tutanchamon panował zaledwie przez dekadę. Na tronie usiadł jako 10-latekmateriały prasowe

Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć, iż zdaniem historyków sztylet nie został wytworzony w Egipcie. Spekuluje się, że był to dar od jednego z sąsiadujących z nim terytoriów, w którym opanowano już sztukę wytopu żelaza. Ta jeszcze raczkowała w królestwie faraonów na 1300 lat przed Chrystusem.

W 2016 roku zespół uczonych z mediolańskiej politechniki ostatecznie potwierdził: ostrze sztyletu Tutanchamona faktycznie jest spoza tej planety. Znajdujące się w nim związki żelaza, niklu i kobaltu pomogły ponadto w ustaleniu konkretnego rejonu, z którego może pochodzić ten niezwykły przedmiot. Po potraktowaniu broni promieniami rentgenowskimi oraz zdobyciu informacji o zapiskach historycznych traktujących o upadkach meteorytów w okolicach Egiptu potwierdzono, że sztylet jest częścią meteorytu Kharga znalezionego - ponownie - w 2000 r.

Sztylet jest jednym z najciekawszych znalezisk towarzyszących odkryciu grobu TutanchamonaEast News

***Zobacz materiały o podobnej tematyce***

Zimoch i Skowyrski opowiadają o walkach robotówINTERIA.PL/materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas